20 jaar koken met AllerHande Waar de meeste vruchten twintig jaar geleden al- leen in het sei- zoen gegeten konden worden, zijn ze er nu het hele jaar door. En hoe zoeter ze zijn, hoe lekker- der we ze vin- den. Groenten eten we omdat het moet, fruit omdat we het lekker vinden. Boven en onder de evenaar Mandarijnen waren in 1983 acht weken verkrijgbaar, in 2003 acht maanden. De ZOETEverleiding De teelt van fruit is een kwestie van breedtegraad. In de Betuwe groeien geen sinaasappels, wel een heleboel appels. Maar niet het hele jaar door. In 1983, of eigenlijk sinds mensenheugenis, leveren boomgaarden in een Nederlandse herfst Golden Delicious, Cox en Goudrenet- ten. Midden jaren tachtig doen nieuwe bui- tenlandse rassen hun intrede. Uit Frankrijk en later uit Nieuw-Zeeland. Aan de andere kant van de evenaar ging Albert Heijn de zoete Braeburn en Royal Gala oogsten op momenten dat er in Europa nog nauwelijks appelbloesem op de takken zichtbaar was. Appels werden vanaf toen het hele jaar door gegeten. En wat met appels gebeurde, gebeurde 00k met ander fruit, door de seizoenen onder en boven de evenaar af te wisselen. Met man- darijnen bijvoorbeeld. Dat waren vroeger sinterklaasvruchten. Waren ze in 1983 nog acht weken verkrijgbaar, in 2003 is dat al acht maanden! Uit Nieuw-Zeeland kwamen 00k nieuwe, on- bekende vruchten. Kiwi's en mango's vero- verden stormachtig de Nederlandse consu- ment. Met de advertentieactie: mango, die eet je in bad om te vertellen dat er een he leboel sap in een mango zit) vlogen in een week honderdduizend mango's de winkel uit. Niet alle vruchten waren een succes. Voor papaja en carambola (stervrucht) stond de consument niet in de rij.

Allerhande | 2003 | | pagina 57