io jaar Koken met AllerHande Kerst 1988. Tien filialen van Albert Heijn in het zuiden van het land hebben de primeur van verse vis in het schap. Forel, zalmmoten, scholfilet of kool- vis voor een kerst- maaltijd. Een enorme omzet van 3000 pakjes is het resultaat! Daar wordt een glas wijn op ge- dronken. Gerookte vis Lekker en gezond Vis gevangen in IJsland ligt drie dagen later al bij Albert Heijn in het schap. Wereldse VIS Een consumentenonderzoek in Tilburg wijst eind jaren negentig uit dat consu- menten vinden of denken dat voorverpakte vis niet vers kan zijn. Ze willen hele vissen op ijs zien, maar om te bereiden gaat hun voorkeur wel uit naar filets. Albert Heijn gaat zijn vis uit IJsland halen. De vangst en het transport naar Nederland worden strak georganiseerd. Vis die de ene dag rond IJs land zwemt, ligt drie dagen later in het schap van Albert Heijn; supervers. Heel wat sneller dan schepen op de Atlantische Oce- aan weer terug in Nederlandse havens zijn. In 1996 wordt het assortiment vis uitge- breid. Zeewolf, forel en zalm krijgen gezel- schap van gerookte vis, sardines, garnalen, haring, mosselen en oesters. In 1998 komt daar sushi bij. Albert Heijn had in 1988 al een actie met rauwe vis in saus, maar die kwam voor de meeste consumenten te vroeg. Vis won eind jaren negentig aan popula- riteit. Steeds meer mensen ontdekten dat het lekker en gezond is. En de bereiding bleek helemaal niet zo moeilijk! In 2000 kwam de tilapia uit Jamaica erbij, in 2001 de Nederlandse meerval en in 2002 de Victoria- baars uit Afrika. Ze stonden eerst op de restaurantkaart, kwamen toen in Aller Hande. In 2002 werden schol en tong her- ontdekt. Maar de Noordzee levert niet onbe- perkt vis. Albert Heijn vist daarom 00k niet op schol en tong in de paaiperiode.

Allerhande | 2003 | | pagina 49