Het recept voor oma's appeltaart is een beetje van alle grootmoeders De oven geeft een verrukkelijke zoete baklucht af Bakoefeningen oma en ons recept is een beetje van alle grootmoeders/ zegt Erwin Dekker van bakkerij Kamps, producent van de ap- peltaarten van Albert Heijn. In 1997 staken de appeltaarten- bakkers van Kamps de koppen bij elkaar om voor Albert Heijn een recept te maken voor een appeltaart. Een appeltaart zoals oma hem bakte. De in gredienten staan uitgestald in de bakkerij. Semida Shaban uit Egypte ontfermt zich over de appelvullingen. Hij is een van de vaste medewerkers in het appeltaartenteam van zo'n tien mensen dat dag en nacht taar- ten produceert. Hij weegt de ingredienten af en mengt de versgesneden appels met rozij- nen, kaneel, citroen, abrikozen- jam en cakekruimels die het vocht opnemen en die oma 00k in haar taarten stopte. 'In Egypte appeltaart? Nee, appels heb je daar niet. Die zijn veel te duur,' zegt Shaban. Kofi Appiah helpt Shaban bij de weegschaal. 'Ik kom uit Ghana. Daar vind je wel appeltaart in de grote ste- den. Maar niet veel. Ik ben er dol op.' Een paar meter verder kneedt Mario Sekreve het deeg van bloem, suiker, roomboter, ei, water en bakpoeder. Hij diri- geert het deeg naar een wals waar het uitkomt in de vorm van een ronde bodem en een gevlochten bovenlaag. De bo- dems worden in een kartonnen bakje gelegd, op het deeg gaat de appelvulling en daarna wordt het vlechtwerk erop ge legd. Meteen verdwijnen de taarten in een vriesapparaat waar ze na een half uur diep- gevroren uitkomen. De taarten gaan zo naar de Albert Heijn- winkels. In de winkels worden ze afgebakken. In een ruimte boven de bakke rij staan zes eigentijdse bak- ovens. Hier oefent het winkel- personeel van Albert Heijn met het afbakken van appel- taarten. De oven die op tempe- ratuur is gekomen, geeft een verrukkelijke zoete baklucht af. We mogen proeven, en zelfs Erwin neemt een punt. Eigenlijk eet hij geen taart. 'Als ik een gebakje eet, ben ik altijd aan het proeven, aan het testen. Ik kan niet op een ge- wone manier taart eten. Ik heb dat 00k als ik een bakkerij zie, ik kan er niet zomaar voorbij- lopen.' Maar wij laten ons het appeltaartje volgens oeroud Hollands recept smaken. £i Als 00k het vlechtwerk erover is gelegd, worden de taarten verpakt en ingevroren. In een ruimte boven de bakkerij staan zes eigentijdse bakovens. AllerHande 11-2003 101 Met zorg worden alle bakjes gevuld. Vol gens hetzelfde principe en met dezelfde ingredienten als toen.

Allerhande | 2003 | | pagina 101