Witte kool heeft twee tot zeven weken nodig - afhankelijk van de koolsoort en de temperatuur - om zuurkool te worden Grijpers De suikers in de kool worden langzaam omgezet in melkzuur Waterzakken De groeistronken worden uit- geboord, daarna wordt het groene buitenblad verwijderd. In de transportband zit een weegmecha- nisme. Zodra er even geen, of weinig kool wordt aangevoerd, stopt de zouttoevoer. Op die manier komt de meng- verhouding niet in ge- De koolsnijmachine bevat twaalf cirkelvor- mige messen op een onderlinge afstand van een millimeter. De schoepen draaien in tegen- gestelde richting van de razendsnel roterende messen, zodat de kolen in een mum van tijd zijn gesneden Niet a 11 e kolen mogen op de snijmachine belan- den; ze worden eerst nog zorgvuldig gecontroleerd. koolzuurgas en het overtollige vocht afgevoerd. De waterzak- ken komen daardoor langzaam steeds lager te liggen. Na twee tot zeven weken, afhankelijk van de gebruikte koolsoort en de temperatuur, is de witte kool veranderd in zuurkool. Met grote grijpers wordt de zuurkool uit de bassins ge- haald en naar de diverse ver- pakkingsafdelingen gebracht. Kramer's Krautboy levert de zuurkool in zakjes. 'In verband met de houdbaarheid moet de zuurkool die in zakjes wordt verpakt eerst nog twee weken nagisten. In de winter, wan- neer de vraag naar zuurkool het grootst is, versnellen we dat proces soms door de ver- warming wat hoger te draaien. Vlak voordat de kool in de zakjes verdwijnt, voegen we weer wat van het pekel- vocht toe dat eerder aan de kool werd onttrokken. Bij de kruidenzuurkool doen we ver- volgens de kruiden erbij en bij de wijnzuurkool... inderdaad, de wijn. Zo'n tien milliliter per zakje; niet echt een hoeveel- heid om dronken van te wor den.' In het hoogseizoen, tus- sen augustus en april, rollen er per dag 70.000 zakjes van de band. 'We leveren aan Duitsland en aan de heimwee- landen: Suriname, Canada, Australie,' vertelt Piet Kramer. 'Maar tachtig procent blijft in Nederland. Zuurkool is en blijft tenslotte een oer-Hol- lands product.' Ci koersen de kolen in de richting van de snijmachine waar twaalf blinkende, vlijmscherpe mes sen dreigend ronddraaien. 'Die messen worden een aantal keren per dag geslepen. Daar hebben we een speciale slijper voor in dienst.' In razend tempo transformeren de forse kolen in dunne sliertjes. De koolsliertjes worden vervol- gens gezouten. 'Het zout ont- trekt vocht aan de kool en be- schermt tegen verkleuring. De mengverhouding wordt heel zorgvuldig gecontroleerd. Het moet precies anderhalf procent zijn.' Het werkelijke productie- proces van de zuurkool vol- trekt zich daarna als vanzelf. De gezouten kool wordt in enorme bassins gestort, waar melkzuurbacterien de suikers in de kool langzaam omzetten in melkzuur. Zo komt de zuur kool aan zijn typerende smaak (en naam). Kramers bedrijf telt tachtig zuurkoolsilo's met een inhoud van tussen de veertig en zestig ton. De kool wordt met grote waterzakken luchtdicht afge- dekt zodat hij niet bederft. Via buizen in de wanden van de bassins wordt het vrijkomende

Allerhande | 2003 | | pagina 95