Favoriete instrument CTOPRECEPT Landgoed Verhilversum 'De creativiteit van de fotograaf en het uithoudingsvermogen van de wielrenner, zegt m'n vader' Hobart Mixer Geen toeters en bellen Dick Soek is autodidact. Zijn vader was kok, maar een ding wist hij zeker: dat nooit! Hij werd wielrenner. Net de twintig gepasseerd, verhuisde hij naar Italie om te koersen in een ploeg met talentvolle wielrenners. Tussen de wedstrijden door werkte hij als fotograaf. Het was een prachttijd. Maar toen de verzorger uit zijn wielerploeg hem een bijbaantje bezorgde in een restaurant aan het Lago Maggiore, wist Soek: 'Dit is wat ik echt wil. Die pas- sie voor producten, je kunt er ontiegelijk veel mee doen. Je bent nooit klaar, je vindt telkens nieuwe combinaties. Het is een ambacht.' Begin jaren negentig kwam Soek terug naar Nederland en vestigde zich in Noord- Groningen, de geboortestreek van zijn vrouw. Hij koos niet de gemakkelijkste weg: 'Ik wandelde vaak met de hond op landgoed Verhildersum in Leens. Toen Het Schathoes vrijkwam dacht ik: doen. Alleen de bankdirecteur zag het eerst niet zitten, want er woont bijna niemand.' Toch wist hij naam te maken. Tot voor kort kwamen veel mensen naar Verhildersum om het landgoed en de borg te zien waar ooit de jonkers leefden; bij toeval ontdekten zij het restaurant. Nu is het vaak omgekeerd: sinds Soek in Verhildersum kookt, komen veel mensen voor zijn restaurant en ont- dekken ze dat het Groninger land ook veel moois te bieden heeft. Volgens zijn vader combineert Soek de creativiteit van de fotograaf en het uithou- dingsvermogen van de wielrenner. Een mooie typering vindt de zoon: 'Het is een arbeidsintensief vak. Ik ben vaak om zeven uur op de visafslag in Lauwersoog, ik rijd alle leveranciers in de buurt mini- maal een keer per week af. Ik koop zelf in, we maken alles vanaf de basis. We halen zoveel mogelijk uit de buurt. En als het kan biologisch geteeld. Vis komt van het wad of uit het Reitdiep, sprotjes en paling 'Dit apparaat is meer dan vijfender- tig jaar oud, is nog van mijn vader geweest. 't Is zo'n onverwoestbaar monster waar je alles mee kunt doen, vlees, sauzen, brooddeeg. Met geen enkel ander apparaat krijg ik zulk mooi opgeslagen eiwit.' van een rokerij in Zoutkamp, kaas, groen- ten en aardappelen van het Groninger land. Gezeul met producten vind ik res- pectloos.' Respect voor producten heeft Soek in Ita lie gekregen. Omdat wielrenners daar zowat goden zijn, heeft hij aan heel wat tafels mogen aanschuiven. Wat hem opviel was de eenvoud en de rijkdom aan smaak. In zijn keuken volgt hij die stijl: 'Ik zoek geen creativiteit in het bij elkaar gooien van dingen. In de keuken werken we ook eenvoudig. De basis aan apparatuur is er, geen overbodige toeters en bellen.' Het fietsen kan Soek niet loslaten. Als hij zijn zoontje naar school heeft gebracht, plakt hij er vaak nog een paar uurtjes stoempen aan vast. En in de winter, als het rustiger in het restaurant is, schaatst hij samen met een van de obers vijf, zes keer per week op het kunstijs van Gronin- gen. Ouder of niet, Soek blijft op zoek naar prestaties: 'Ik heb geen druk nodig om te presteren. De druk ben ik zelf. Vijftien uur per dag, voor minder doe ik het niet.' O Eerdere toprecepten zijn te vinden op www.ah.nl 80 AllerHande 10-2003

Allerhande | 2003 | | pagina 80