Misschien moeilijk voor te stellen, maar de enige room waar we vroeger mee konden koken was koffieroom of slagroom. Tegenwoordig is de keuze veel groter: creme fraTche, sour cream, kookroom, siankroom, sojaroom... Tijd om alle soorten eens met elkaar te vergelijken. Slagroom Slanke room Kookroom Imitatieslagroom Sour cream en creme fraTche Room is niets meer of minder dan het vette deel van de melk dat komt boven- drijven als rauwe melk een tijdje rustig staat. Slagroom bevat ten minste 30 procent vet. Dat vet zorgt ervoor dat je de room gemakkelijk stijfslaat of lobbig klopt. Vandaar de naam slagroom. Voor het gemak is slagroom 00k al geklopt en gezoet in beker of spuitbus te koop. Daarmee kun je in een handomdraai een nagerecht garneren. Maar met slagroom kan meer. U kunt slagroom 00k aan warme gerechten toevoegen. Het nadeel is dat slagroom in warme gerechten wel kan gaan schiften (de bestanddelen vallen dan uit elkaar). Dat gebeurt als het gerecht zuur is, zoals tomatensoep. Schiften kan wor- den voorkomen, door de room eerst te verwarmen. Veel eenvoudiger is het te kiezen voor speciale kookroom. Die schift in warme gerechten gegaran- deerd niet. Een slank alternatief voor gewone slagroom is AH Siankroom. Het bevat iets minder vet, maar dank- zij de toevoeging van emulgatoren en stabilisatoren kan de siankroom wel worden stijfgeklopt. Siankroom is eveneens geschikt voor gebruik in warme gerechten. De kans op schiften is wel groter dan bij slag room. Algemeen geldt: hoe mager- der de room, hoe groter de kans op schiften. De slankste variant van room is Balade solight, deze room bevat maar 8% vet. Hij is niet ge schikt om stijf te kloppen, maar wel prima bruikbaar voor soepen, sauzen of gegratineerde gerechten. Kookroom is room waar je, zoals de naam aangeeft, gemakkelijk mee kunt koken. Hij bevat 20 procent vet. Aan deze room is zetmeel toe- gevoegd, waardoor de room niet schift in warme gerechten. Kook room bindt licht. Voor mensen die geen lactose verdragen, een koe- melkeiwitallergie hebben of vega- nistisch eten, is er een volwaardig alternatief: Alpro soja cuisine. Deze 'room' is gemaakt van soja en dus plantaardig. Net als de gewone kookroom is Alpro soja cuisine zeer geschikt voor de bereiding van bij- voorbeeld soepen, sauzen, quiches en vleesgerechten. Imitatieslagroom wordt 00k wel top ping genoemd, zoals KlopKlop. Het bestaat uit een poeder dat met melk stijfgeklopt wordt tot een luchtig mengsel dat lijkt op slagroom. De zakjes zijn lang houdbaar en dus mak- kelijk om op voorraad in huis te heb ben. Deze 'room' is minder vet dan gewone slagroom, waardoor gerech ten 00k minder machtig zijn. Campina topping is een aparte vorm van imita- tieroom op plantaardige basis. Dit product bevat wel melkeiwit, maar toch weinig lactose, en is daardoor in het bijzonder geschikt voor mensen die overgevoelig zijn voor lactose. Sour cream is eigenlijk niets anders dan gefermenteerde melk met extra room. Deze 'vette melk' bevat 20 procent vet. De zuivelfabrikant voegt melkzuurbacte- rien aan de melk met room toe en zo ontstaat een dikke, zachtzure room. Sour cream is vooral geschikt voor koud gebruik. Creme fraiche is gemaakt van slag room met melkzuurbacterien. De zachtzure room die ontstaat, is veel dikker dan gewone slagroom. Creme fraiche bevat 20 tot 25 procent vet. U kunt hem 00k prima gebruiken in warme gerechten. Hij schift niet. Creme fraTche kun je 00k stijfkloppen. Een smakelijke variant van creme fraTche is creme fraTche met verse kruiden: een lekkere dip of goede basis voor een warme saus. En wilt u een wat slanker alternatief, dan is er demi creme fraTche met slechts 15 procent vet. AllerHande 10-2003 71

Allerhande | 2003 | | pagina 71