Van AOC Bordeaux tot Grand Cru Classe 1. Grand Cru Classe 2. Cru Bourgeois 4. Appellation (Haut-)Medoc Controlee 5. Appellation Bordeaux Superieur Controlee 6. Appellation Bordeaux Controlee Invloed van de wijnmaker Hieronder staan Bordeaux-wijnen van de hoogste tot de een- voudigste klasse. Het is een voorbeeld, waarbij het gaat om de Medoc. Grand Cru Classe en Cru Bourgeois zijn gegaran- deerde kwaliteitsaanduidingen. Hoewel de overige aandui- dingen ook iets over de kwaliteit zeggen, garanderen ze vooral de herkomst (AOC Appellation d'Origine Controlee). In het algemeen geldt: hoe nauwkeuriger de herkomst op het etiket staat vermeld, hoe beter de kwaliteit van de wijn. te verdelen in vijf subklassen, van 'Premier Cru' tot 'Cinquieme Cru', waarbij 'Premier Cru' als hoogste geldt. te verdelen in drie subklassen: -Cru Bourgeois Exceptionel (hoogste) -Cru Bourgeois Superieur -Cru Bourgeois J. Appellation Controlee gemeentenaam bijvoorbeeld Margaux De exacte verhouding van drui- ven kan per oogstjaar verschiUen. Het geheim van goede Bor deaux zit hem in het even- wicht. Hij bevat alles in de juiste proportie. Niets over- heerst. De meeste Bordeaux zijn middelzwaar. Door hun fruitige zuren komen ze fris en nooit log over. Tannines geven de wijn 'body'; zij zijn verant- woordelijk voor het stroeve ge- voel van jonge rode wijnen. De wijn smaakt naar de gebruikte druivensoorten, de bodem, het weer en naar de wijnmaker. De wijnmaker creeert zijn wijn zoals een chef-kok zijn gerech- ten. Hij bepaalt bijvoorbeeld of en hoe lang de wijn op vaten van nieuw eikenhout mag lig- gen. Deze houtlagering maakt de wijn zachter en voegt aro ma's van vanille, toast en spe- cerijen toe. De ene wijnmaker kiest voor een fruitige stijl met weinig houtinvloed, de ander geeft de voorkeur aan het ro- mige en kruidige dat het hou- ten vat toevoegt. C» In de Bordeaux draait het om de assemblage, de mix van druiven. De belang- rijkste druivensoorten voor rode Bordeaux zijn cabernet sauvignon, mer- lot en cabernet franc. Voor witte Bordeaux zijn het sauvignon blanc en semillon. AllerHande 10-2003 29

Allerhande | 2003 | | pagina 29