I Tijdens de wijnmarkt van Albert Heijn worden Bordeaux-wijnen met korting aangeboden. Meer informatie op pagina 65 Voor nu en later »°sS De kracht van de druivenmix Bordeaux met de aan- duiding Grand Cru of Cru Bourgeois zijn zogenaamde bewaar- wijnen. Het is natuur- lijk de bedoeling dat ze uiteindelijk gedronken worden, maar de wijnen hebben tijd nodig om te rijpen. Andere wijnen, zoals de Appellation Bordeaux Controlee en Bor deaux Superieur, wor den zo gemaakt dat ze meteen 'op dronk' zijn. Albert Heijn kocht speciaal voor de AH Wijnmarkt (zie biz. 65) een groot aantal bijzondere bewaarwij- nen in. Proef het zelf vanaf 29 September! Grand Vin geeft aan dat het de beste wijn van het wijn- huis is. De aandui- ding heeft niets met de Grand Cru Classe, de officiele kwaliteitsciassifica- tie, te maken. In Bordeaux worden wijnhuizen 'cha teau' genoemd, 00k al lijkt het wijngoed helemaal niet op een kasteel. Wijnen uit het redelijk goede jaar 2001 varie- ren in stijl en kwaliteit Met Appellation Bordeaux Controlee is de herkomst van de wijn gegarandeerd. Overal ter wereld worden wijnen ge- proefd en door pro fessionals beoor- deeld. De Chateau de L'Aubrade 2001 verdiende een bron- zen medaille op het Concours in Paris. glooiende omgeving van Fron- sac en Castillon. Eigenlijk is de verdeling in linker- en rechter- oever veel te grof, want wie heel precies elk perceel bekijkt, ontdekt dat iedere wijngaard specifieke eigenschappen heeft. Die eigenschappen hebben alles te maken met de samenstelling van de grond en de ligging ten opzichte van de zon. Toch ver- tonen de wijngaarden per oever 00k duidelijke overeenkomsten. De bodem van de linkeroever bestaat grotendeels uit zand, die van de rechteroever uit klei. Op zandgrond gedijt een drui- vensoort als cabernet sauvig- non prima, terwijl merlot zich in de kleigrond beter thuisvoelt. In wijnen uit de Medoc komt dan 00k veel cabernet sauvig- non voor en St. Emilions zijn meer merlot-wijnen. In de Bordeaux vind je nauwe- lijks cepagewijnen, wijnen ge maakt van een druivensoort. Hier draait het om de assem blage, de mix van druiven. De belangrijkste druivensoorten voor rode Bordeaux zijn caber net sauvignon, merlot en caber net franc. Voor witte Bordeaux zijn het sauvignon blanc en se- millon. Elke druivensoort heeft zijn eigen kenmerken. Door de wijnen van verschillende drui ven te mengen ontstaat de ide- ale mix. De cabemet-sauvig- nondruif geeft een wijn die overwegend van merlot is ge maakt meer kleur en kracht. Merlot verzacht een 'cabernet - sauvignonwijn' en zorgt voor extra smaak. Elk chateau heeft zijn eigen stijl en assemblage. 28 AllerHande 10-2003

Allerhande | 2003 | | pagina 28