hdfite'Rohci Chateau Loud( Door de grote verschillen in bodem en weersomstandigheden rond de Gironde, zijn ook de wijnen nooit hetzelfde M tdoc__ St.fcstepkie Pauillac Sl.julien Hauf-Medoc UX Mar^aux BORDE Power o\ St.Ewiiliom Pessar-Lec^/iaio Ertre-deux-mers Barsac Sautemes De smaak van twee oevers Domaines de Loud Chateau ^3 Omvangrijk district Goede en slechte tijden Castillon, Cotes de Blaye en Cotes de Bourg. Vanuit het zuiden stromen de Garonne en de Dordogne via de Gi ronde naar de Atlantische Oceaan. Tussen deze twee ri- vieren ligt, de naam zegt het al: Entre-Deux-Mers. Sauter- nes en Graves bevinden zich op de linkeroever van de Dor dogne. Op de linkeroever en met name in de Medoc staan de statige, chique wijnkastelen. Het gebied is vrij vlak en in vergelijking met veel andere wijnstreken saai. De rechter- oever is gezelliger. Hier vind je mooie plaatsjes als Saint- Emilion en de vriendelijke, ►- deze indeling is dat hij regel- matig wordt herzien. Onlangs werd de nieuwe selectie van ruim 250 wijnen gepresen- teerd. De eisen waren stren- ger dan ooit tevoren. Zo moesten de huizen wijnen van meerdere jaargangen ter beoordeling insturen. Uit de nieuwe lijst koos Albert Heijn de kwaliteitswijnen die tij- dens de AH Wijnmarkt ver- krijgbaar zijn zie ook pagina 65 en verder). De Bordeaux is een uitge- strekte streek en het omvang- rijkste gebied voor topwijnen ter wereld. Ruim 115.000 hec tare land is met wijnstokken beplant. Dat is veel in verge lijking met bijvoorbeeld het andere beroemde Franse ge bied de Bourgogne met 25.000 hectare. Het gebied wordt grofweg verdeeld in de linker- en de rechteroever van de rivier de Gironde. Op de linkeroever, la rive gauche, liggen onder andere Pauillac, Margaux, Saint-Julien en de Medoc. Gebieden op de rech teroever, la rive droite, zijn onder andere Saint-Emilion, Pomerol, Fronsac, Cotes de De wijnstreek Bordeaux is in diverse subzones onderverdeeld. Het ge bied telt meer dan vijftig herkomstaanduidingen of 'appellations'. De bekend- ste zijn Pomerol, Medoc, Craves, Saint-Emilion en Sauternes. In een koelere wijnstreek als Bordeaux heeft het weer veel invloed op de aroma's en de structuur van de wijn. Zijn de om- standigheden gunstig, dan spreek je van een goed jaar. Som- mige oogstjaren leveren wijnen die lang moeten rijpen voordat ze op hun best smaken. Wijnen uit andere jaren zijn sneller op dronk. Er wordt wel gezegd dat iedereen in goede jaren wijn kan maken. In jaren waarin het weer tegenzit, hangt het resultaat af van de kennis en kunde van de wijnmaker. Kwaliteitshuizen weten ook in zwakkere jaren prima wijnen te produceren. AllerHande 10-2003 27

Allerhande | 2003 | | pagina 27