Veel keus De herkomstaanduiding Bordeaux: de wijnwet Zelfs wie niets van wijn weet, heeft wel van de Bordeaux gehoord. A1 eeuwen wordt er wijn geproduceerd. Ook de export kwam hier al vroeg op gang. Uitvoer in de zestiende en zeventiende eeuw naar met name Holland en Engeland maakte het ge- bied in het buitenland be- kend. Hier worden wijnen ge- maakt die het voorbeeld vormen voor wijnmakers uit de hele wereld. Tegelijkertijd laat de nieuwe generatie 'Bordelaiis' zich ook inspire- ren door wat in de rest van de wijnwereld gebeurt. Er komen veel verschillende wijnen uit de Bordeaux: tradi- tionele en moderne, van de klei en van zandgrond, uit koele en warme oogstjaren, Grand Cru Classe-wijnen, Cru Bourgeois-wijnen en eenvou- diger wijnen voor alledag. De stijl en smaak van een Bor deaux hangen af van de bodem waarop de druiven groeien, de gebruikte drui- vensoorten, het oogstjaar en de manier van wijn maken. De verschillen tussen de wij nen zijn net zo groot als het gebied zelf. De Bordeaux produceert jaarlijks zo'n zeven miljoen hectoliter wijn. In Nederland zouden we daar met z'n alien voor twee jaar genoeg aan hebben. Het merendeel, zo'n 85%, is rood. De Appel lation Bordeaux Controlee is de bekendste en meest voor- komende herkomstaandui ding, maar niet de enige. In het totale gebied komen meer dan vijftig appellations voor. Met de Appellation d'- Origine Controlee (AOC) worden vooral herkomst en type wijn gegarandeerd, maar het is geen kwaliteits- garantie. De eisen die aan een Bordeaux Superieur worden gesteld, zijn iets strenger. Zo moet de wijn meer alcohol bevatten waar- De stijl en smaak van een Bordeaux hangen af van de bodem waarop de druiven groeien, de ge bruikte druivensoorten, het oogstjaar en de ma nier van wijn maken. De verschillen tussen de wij nen zijn net zo groot als het gebied zelf. door hij krachtiger en meestal voller overkomt. In Bordeaux ontstond hon- derdvijftig jaar geleden al de behoefte aan een wijnwet die de kwaliteit van de wijnen zou beschermen en garande- ren. In 1855 kwam die wet er met de zogenaamde Grand Cru Classe classificatie voor wijnen uit de Medoc en Sau- ternes. Na een zeer strenge controle werden 21 witte en 6i rode wijnen in vijf klassen ingedeeld. Sinds 1855 is er nauwelijks iets veranderd aan deze lijst. Dit tot onge- noegen van de niet-geclassi- ficeerde huizen. De eigena- ren hiervan stelden een eigen classificatie op: de Cru Bour geois. Groot voordeel van ►- AllerHande 10-2003 25

Allerhande | 2003 | | pagina 25