In honderd jaartijd is het recept nauwelijks veranderd Herenboeren 'In onze familie zit de ambitie om overal iets bijzonders van te maken' Ambitie bewaarde hij in broodkisten. De bolletjes deeg in de wafel- bakkerij van Maurice komen uit de deegmachine. Eerst wordt het deeg gemaakt van tarwe- bloem, boter, melk, vanille, margarine, eieren, suiker en een beetje zout. In bolletjes gaat het deeg daama op een kiepinstalla- tie waar het de tijd krijgt om te rijzen. Dan gaan ze in de wafel- machine. Die pakt de bolletjes op, perst ze tussen wafelijzers om de wafels hun vorm te geven en blaast ze na het bak- ken uit op een lange rolband. Daar krijgen ze de tijd om af te koelen. 'In de jaren vijftig heb ik hiermee gebakken,' zegt Maurice, wijzend op een wa- felijzer. 'Zo op het vuur.' 'Wat het geheim van de Luikse wafel is? Dat is er niet echt. Er is in honderd jaar ook niet veel veranderd. Vroeger gebruikten we zuurdesem als gist. Dat was oud deeg dat na een week ging gisten. Nu gebruiken we vloeibare gist.' A1 vanaf zijn vijfde was Mau rice in de bakkerij van zijn vader te vinden. In eerste in- stantie als hulpje. Op de bok naast pa ontwikkelde Maurice een passie voor paarden en mennen. Maar toen hij in de jaren zestig als volleerd bakker in het bedrijf van zijn vader stapte, hadden paard en wagen al plaatsgemaakt voor het automobiel. Hij moest de deu- ren van kloosters en gezellen- huizen, waar de mijnwerkers onderdak hadden, langs in een door een motor aangedreven bakkerswagen. 'Van mennen heb ik toen maar mijn liefhebberij gemaakt,' zegt Maurice. Hij is een paarden- liefhebber, hij heeft er zelfs enkele, en is menner van tuig- paarden zoals ze vroeger gere- den werden door herenboeren. 'Die lieten hun beste paarden aan het publiek zien.' Hij laat een foto zien die hij in zijn portefeuille bewaart. 'Dit zijn mijn liefdes. Mijn vrouw, mijn paarden en mijn koekjes. Hier werd mijn vrouw kampioen van Zuid-Nederland. Dat was in 1992.' Maurice is eigenlijk met pen- sioen - Etienne heeft het be drijf overgenomen - maar hij kan het niet laten. Hij vindt het leuk om anderen enthou- siast te maken voor het bak- kersvak. 'Ik heb ook nog twee dochters. Eentje is kunstfoto- graaf en de andere is mode- ontwerper bij Jean Paul Gaul- tier. In onze familie zit de ambitie om overal iets bijzon ders van te maken.' C»

Allerhande | 2003 | | pagina 93