Mijnwerkers De grootvader van Maurice leerde het vak van de uitvinder van de Luikse wafel V Luikse wafels met bramen en witte-chocoladesaus Het deeg gaat in bollet- jes richting oven. Heel langzaam, lang genoeg om te kunnen rijzen. die zijn Luikse wafels ook op Luiks grondgebied bakt. De geschiedenis van de bak- kersfamilie is nauw verweven met Luik en Luikse wafels. De eerste bakker in de familie, de grootvader van Maurice, leerde het vak namelijk in de Luikse bakkerij van Luc Lacroix. Dat was de man die ruim honderd jaar geleden op een dag het deeg van een pistolet nam, er klontjes suiker in stopte en er de eerste Luikse wafel van bakte. Maar ook toen groot vader op eigen bakkersbenen ging staan en zich in Noorbeek vestigde, moest hij naar Luik om zijn brood, koekjes en wafels te verkopen. Aan de in- woners van Noorbeek en an- dere Limburgse dorpen kon hij zijn producten niet kwijt. Die waren gewend om hun eigen brood te bakken. Maar in de Luikse mijnstreek ontstond eind negentiende eeuw een nieuw soort klant: de arbeider. Die moest overdag werken en had geen tijd om zelf brood te bakken. Om de dag trok de bakker met paard en wagen naar Luik. Een tocht van twee uur. De bolletjes deeg waar hij op markten wafels van bakte, Een voor een vallen de versgebakken wafels uit de oven. Tien- tot vijftien- duizend per uur. Ze leggen dan een lange weg af, zo'n vijfhonderd meter, om af te koelen. 92 AllerHande 9-2003 Een machine perst bolletjes deeg die precies gelijk zijn in gewicht en vorm. Voor 4 personen: In steelpan met dikke bodem 125 ml slagroom zachtjes verwarmen. 100 g witte chocolade erboven in stukjes breken en in warme slagroom laten smelten. Pan van vuur nemen en iets laten afkoelen. 4 Luikse wa fels in magnetron 30 sec. op vol vermogen (700 watt) verwarmen. Wafels op vier borden leggen en er 1 bakje bramen (125 g) over verdelen. Choco- ladesaus erop en eromheen schenken. Bestrooien met poedersuiker.

Allerhande | 2003 | | pagina 92