k Gaufrerie Liegeoise O DE OORSPRONG De Luikse wafel is - in tegenstelling tot de Brusselse - een wafel van de arme man. Maar daarom is hij niet minder lekker of voedzaam. Begin vorige eeuw hielden ze de Luikse mijnwerkers op de been, het recept is in honderd jaar bijna niet veranderd. De enige echte WAFELBAKKERIJ 7 De bestanddelen van het deeg zijn in honderd jaar nauwelijks veranderd. Vloeibare gist in plaats van zuurdesem is de enige 'nieuwe technologie'. 2veU AMBITIE P roef maar, een beetje warm i zijn ze het lekkerst,' zegt Maurice. Hij pakt een wafel van de band waarop elk uur duizen- den wafels onder een deken van vanille traag voorbijtrekken. De Luikse wafel is een eenvoudige wafel. Niet volgestopt met aard- beien en slagroom zoals de Brusselaars doen, maar gevuld met suiker en vanille. Maurice: 'De verleiding van de Luikse wafel is de zoete karamelgeur. Het is de karakteristieke geur die in Belgie op marktplaatsen hangt als er wafels gebakken worden, een heerlijk zoete va- nillelucht. Thuis doe je hem acht seconden in de magnetron. Is ie net zo lekker.' Maurice Raeven (60) komt uit een oud bakkersgeslacht uit Noorbeek, een plaatsje in Bel- gisch Limburg. Een gemoedelijk dorp waar pas opwinding ontstaat als de plaatselijke geschiedschrijving in twijfel getrokken wordt. De Noorbee- kers weten zeker dat hun dorp in 1944 door de Amerikanen als eerste werd bevrijd ('mijn grootvader heeft ze zelf ge- zien') maar het naburige dorp Eijsden legt dezelfde claim. Sinds 1999 bestiert Maurice samen met zijn zoon Etienne (32) een wafelbakkerij in het Belgische Luik. 'De meest logi- sche plek om Luikse wafels te bakken,' zegt Maurice droog. Hij is nu de enige producent A Maurice en Etienne. Vier jaar geleden brachten ze de Luikse wafel terug naar zijn geboortegrond. 90 AllerHande 9-2003

Allerhande | 2003 | | pagina 90