Harke (37) 'Op hoogt^dager We het komende Jaar 8aan verbouwen. Zo weet ik waarmee we straks kunnen koken. Zuster Imelda (76) 'Juist wij kunnen lekker eten waarderen' 'Het is mooi om met verse groenten en fruit van eigen teelt te werken. Alles is biologisch. De piek is natuurlijk in de zomer, dan maken we meteen ook veel in voor de winter: appelmoes, vruchtensappen en boontjes. Ik ben betrokken bij het opstellen van het nieuwe teelplan, waarin staat welke gewassen pakken we graag ^ere week presenteren we de zusters een nieuw weekmenu. Met religieuze dagen goec uit' houden we rekening. Zo serveren we bij- voorbeeld op Aswoensdag geen vlees, dan is er een omelet of een gerecht met kaas. Vrijdag is natuurlijk visdag. In plaats van soep vooraf, serveren we pap na. Als er een bijzondere viering is, pakken we echt uit. Zo verzorgden we eens een uitgebreid orientaals buffet. Vorig jaar nog hebben we gebarbe- cued met de zusters. We proberen wel eens wat nieuws, maar uiteindelijk gaat het erom dat de zusters lekker en goed eten. Als ik hen zie genieten dan ben ik tevreden.' 'De victoriabaars met kreeftsaus van vandaag is heerlijk. De peultjes en groene asperges komen uit onze eigen tuin en dat kun je proeven. Ik heb zelf altijd voor anderen gekookt, in ziekenhuizen en ver- pleeghuizen. Dat was mijn werk als zuster. Vroeger maakte ik graag rundertong, tuinboontjes en zure eierensaus klaar. Maar ja, zo'n saus kan nu natuurlijk niet meer. Sommige zusters zijn al behoorlijk op leeftijd, de gemiddelde leeftijd is 78 jaar. Er waren ooit veel meer zusters, maar mensen maken tegenwoordig andere levenskeuzen. Het koken zelf mis ik niet, maar ik help nog wel zo nu en dan mee in de keuken. Met Pasen verzorgen we een gezellige ontbijttafel met alles erop en eraan. Zover het gaat, eten we altijd gezamenlijk. Dat hoort bij ons. Ik ben 52 jaar gele- den ingetreden en heb sindsdien met de zusters een gemeenschappelijk leven geleid. De warme maaltijd is een belangrijk moment van gezelligheid en we weten lekker eten wel te waarderen.' AllerHande 9-2003 87

Allerhande | 2003 | | pagina 87