m Favoriete instrument JMT OTOPRECEPT Klein maarfijn Als mensen genieten, verkneukelt Georges zich Droom Klein keukenmesje Bezieling heeft Georges (57) van thuis meegekregen. Op de tuinderij nabij Gent werd dag en nacht gewerkt. 'Jongen, kies een ander beroep,' adviseerde moeder de kleine Georges. Dat deed hij. Maar om nou te zeggen dat hij sindsdien minder hard werkt, mwah... 'Daar denk ik helemaal niet over na. Zodra je dat gaat doen, kun je beter stoppen.' Aan de Amsterdamse Herenstraat kochten Georges en zijn vrouw Betsie twaalf jaar geleden een mooi pandje. Chez Georges is een zaak met Vlaamse flair; aan de muur de onvermijdelijke staatsiefoto van koning Albert en koningin Paola. Op de menukaart spreken Georges en Betsie hun bezoek aan met 'Lieve gasten'. Als mensen genieten, verkneukelt Georges zich: 'Vorige week was hier een echtpaar, dertig jaar getrouwd, uitgenodigd door de kinderen. Zo mooi om te zien hoe blij die mensen waren.' Nadat de visleverancier kreeft en heilbot voor die dag heeft afgeleverd, vertelt Georges waarom hij nooit voor een grote zaak is gevallen: 'Laat mij maar lekker voor een man of dertig koken. Ik wil een huiskamersfeer, af en toe even aanschui- ven bij mijn gasten. Ik kan mijn vak pre- cies zo uitoefenen als ik wil.' Koken leerde hij op een strenge pater- school in Oostende 'soms net een gevan- genis'). Daar, en later in Frankrijk, leerde hij de techniek zo goed beheersen, dat hij zich om het vakmatige aspect eigenlijk nooit meer hoefde te bekommeren. Dat zat er sindsdien als het ware ingebakken. Zijn kookstijl noemt hij 'klassiek, met een Vlaams tintje'. Dat betekent: 'Smaken vrij- maken, ervoor zorgen dat de smaak van een gerecht er echt uitkomt. Groenten niet doorkoken, maar wel zover dat je het proeft. Niet halfrauw laten omdat dat mis- schien mooier staat op een bord. Ik werk veel met roomsaus, 00k typisch Vlaams, maar dan wel hele goede, klassiek bereid.' De keuken is piepklein, iets wat van Geor ges niet gezegd kan worden. 'Ik werk in mijn eentje, dat gaat best. Ik doe alles op 't gemak.' Inkopen doet hij 00k zelf, het liefst in de buurt (de slager aan de over- kant, de markt in de Jan van Galenstraat). Alleen vis laat hij brengen. Zijn Toprecept is een Vlaamse klassieker. Een 'Gentse stoverij' met veel variatiemogelijkheden: 'Nu is het met karbonades, maar je kunt er 00k een konijntje, varkensvlees of wild in doen.' Hij glimlacht bij de gedachte aan de stoofschotel van zijn moeder: 'Ze maakte'm altijd voor twee dagen. De eer- ste dag met aardappelen en appelmoes. De tweede dag met frites en a la minute ge- klopte mayonaise. Dan was het meeste vlees er al uit, en gooiden we de saus over de frieten.' Vijf dagen per week rijdt hij om een uur of tien naar Amsterdam om alles voor die avond voor te bereiden Pas na midder- nacht rijdt hij terug. 'Twaalf jaar geleden was dit restaurant mijn droom. Eigenlijk is het dat nog steeds.' £t Eerdere toprecepten zijn te vinden op www.ah.nl Doe ik alles mee. Ik heb een groot messenblok staan, maar dit is het instrument. Ik heb een stijve vinger, daardoor werk ik minder graag met grote messen. Zonder dit mesje ben ik van slag.' 80 AllerHande 9-2003

Allerhande | 2003 | | pagina 80