O WIJNADVIES Muscadet Chateau du Jaunay 5-39 Welmoed Steen 3-79 Montico Rueda Verdejo €5.29 De recepten staan op pagina 61. Casiliero del Diablo Chardonnay €5-99 Bij mosselen met look In mosselen proef je de zee. Som- mige wijnen, zoals Muscadet, hebben ook dat zilte. Muscadet- druiven groeien in La Pays INantais, de streek ten noord- westen van de Loirevallei, niet ver van de Atlantische Oce- aan. Het zilte in de smaak komt van de mineraairijke grand en de 'zoute' wind die vanuit zee over de wijngaarden waait. Een Muscadet is uitge- sproken droog en lekker licht. Zo'n wijn doet het goed bij schaal- en y schelpdieren, lichte visgerechten en ook bij een friszuur en licht romig gerecht zoais de mosselen met look en mosterdsaus. Staat er 'sur lie' achter de naam, dan heeft de Muscadet op zijn depot (vaste deeltjes in de wijn die naar de bodem van het vat zijn gezakt) gelegen. Die la- gering 'sur lie' maakt de wijn voller en zachter. WIJNCATEGORIE 1 Tl-AU DU>I Bij gegratineerde mosselen Weleens een gekookte mossel in de kaasfondue gedoopt? Succes verzekerd. Mosselen en kaas gaan namelijk heel goed samen. Door mosselen met oude of parmezaanse kaas te gratineren, ontstaat er een pittig en krokant hapje. Cratineren met de zachte abdijkaas geeft de mossel iets boterachtigs. De dragon zorgt voor een verfrissend accent van anijs. Een droge wijn met het rinse van appels en het smeuige van rijpe peren smaakt daar prima bij. Dat kan een Pinot Blanc uit de Elzas zijn of een Zuid-Afrikaanse Steen. Deze Welmoed Steen komt uit Stellenbosch, het gebied ten noorden van Kaap- stad. Steen is de Zuid- Afrikaanse naam van de druivensoort die in Frank- rijk chenin blanc heet. WIJNCATEGORIE 1 MONTI Bij mosselkroketjes Loop ergens in Spanje een wille- keurige tapasbar binnen en de kans is groot dat er een hapje wordt geserveerd dat op de mosselkroketjes lijkt. Een beendroge, crispy Fino Sherry is de ideale begeieider van zo'n tapa. De frisse smaak van de nootachtige Fino is verfijnd en tegelijkertijd krachtig en dat heeft zo'n delicaat gefrituurd hapje precies nodig. Droge witte wijnen die geurig zijn en vol en rand smaken, doen het er eveneens prima bij. Ook dat type wijn wordt in Spanje gemaakt, bij- voorbeeld de Montico. De verdejo-druiven voor deze verfrissende, milde wijn groeien in Rueda, een wijnstreek in het noordwesten van Spanje. WIJNCATEGORIE 2 Bij mossel-saffraansoep Traditioneel wordt bij soep geen wijn geserveerd. Jammer, want sommige soepen en wijnen gaan perfect samen. Neem bijvoorbeeld deze romige mos- seisoep. De zoutige zeesmaak van de mosselen wordt versterkt door het zilte van de zeekraal. De room zorgt ervoor dat de frisse soep zacht, rond en vol overkomt. De wijn die daarbij past moet ongeveer dezelfde eigenschappen hebben. Een wijn gemaakt van de chardonnay-druif kan en rond en M romig en tegelijkertijd droog en fris zijn. Deze Chardonnay Casiliero del Diablo uit Casablanca, een koel wijngebied aan de Chileense kust, is daar een goed voorbeeld van. In de J /Q smaak kom je ananas, mango en een vleug vanille tegen: aroma's die perfect aansluiten op het kruidige van de mossel- soep. WIJNCATEGORIE 3 AllerHande 9-2003 65

Allerhande | 2003 | | pagina 65