Hoewel de Belgen veel mosselen uit Nederland halen, zijn onze zuiderburen beroemd vanwege hun talloze mosselgerechten. Over de zilte smaakmakers die nu bijna het hele jaar door verkrijgbaar zijn. Mosselen en Belgie horen bij elkaar. Wie in een Belgische badplaats langs de restaurants op de boulevard loopt, kan het menu van 'Mos selen met Vlaamse frieten' en een Belgisch biertje waarschijnlijk maar moeilijk weerstaan. Mosselen in Belgie worden eenvoudig met wat verse groenten en bier of witte wijn bereid en komen in het speciale mossel- pannetje waarin ze gekookt zijn op tafel. Lege mosselschelpen dienen als tangetje om de andere mosselen mee uit hun schelp te trekken. Belgie is befaamd om zijn mosselen en Belgen behoren dan ook tot de grootste mosseleters ter wereld. Veel Belgische restaurateurs beleven hun piektijd tijdens het mosselsei- z°en. Gelukkig is dit seizoen verlengd door verbeterde transporttechnie- ken, waardoor het mogelijk is de mosselen ook in warme maanden koel te vervoeren. De schelpdieren zijn nu dus met meer alleen verkrijgbaar als er een 'r' in de maand zit. In principe zijn ze vanaf half juli tot en met half april te koop. Toch beweren kenners nog altijd dat de smaak in de herfst- maanden het beste is. Hoewel Belgen meer mosselen eten dan wij, is Nederland een van de grootste mosselproducerende landen ter wereld. Een groot deel van onze Zeeuwse mosselen wordt naar Belgie geexporteerd. Verse mosselen komen tegen woordig nagenoeg zonder draderige 'baard' en zandvrij in de handel. Het is dus voldoende om de mosselen onder koud stromend water te spoelen Verwijder kapotte schelpen en geopende exem plaren die, nadat ze even tegen het aanrecht zijn getikt, niet dichtgaan. Gooi ook mosselen die tijdens het koken niet opengaan weg. De zachte textuur en de typerende zilte smaak van de schelpdieren komen het best tot hun recht als ze kort worden gekookt op hoog vuur. De mosselen zijn gaar vlak nadat de schel pen zich hebben geopend. Te lang koken heeft taaiheid tot gevolg. Mosselen zijn zeer veelzijdig: ze kunnen worden gekookt en na het koken ook nog worden gebakken of gefrituurd.

Allerhande | 2003 | | pagina 54