De Frietkot Vroeger stond in Belgie op bijna elke straathoek een frituur of frietkot. ledere Vlaming had zijn favoriete adres voor de allerbeste Vlaamse friet. Wie wilde kon ergens een caravan neerzetten en friet gaan bakken. In de loop der jaren zijn de regels ten aanzien van veiligheid echter steeds verder aange- scherpt en zijn veel ouderwetse frietkotten verdwenen. Het land van mosselen met bier, Ardenner- ham, de Luikse wafel met suiker, Brussels lof, en's werelds beste chocolade. Belgie is beroemd om zijn eerlijke keuken. Of zoals de Belgen zelf zeggen: de verfijning van de Franse keuken, maar met Duitse porties. Streekgerechten Vis Belgie visland! Fameus zijn de grijze Noordzeegar- naien en natuurlijk de mosselen. Er zijn in Belgie bijna meer mosselrecepten dan dat er mosselen zijn. Gegra- tineerd, met champagne, zelfs met honing en siagroom. Hoewel Nederland zelf ook een bekend mosselland is, is er toch niets leukers dan op een Belgisch terras te zitten met zo'n stomende mosselpan voorje neus. Natuurlijk met knapperige friet en een groot glas bier. Ouderwets koken is de nieuwe trend. Niet ouderwets in de zin van groenten en vlees urenlang in de boter laten sudderen, maar met meer aandacht voor ingredienten. Voor lokale en regio- nale producten, voor groenten van het seizoen. En vooral koken met liefde voor het eten. Als er een land is waar ze gevoel hebben voor goed eten en drinken, dan is het Belgie wel. Het land is bekend om de allerlekkerste friet en alle mogelijke biersoorten. Maar Belgie kent ook een rijke gastronomische traditie. Het land heeft per hoofd van de bevolking meer restaurants met een Michelin-ster dan Frankrijk. En Brussel heeft zelfs meer sterrenrestaurants dan Parijs. Meer dan tachtig meesterkoks houden de gastronomische traditie van Belgie in ere. En voor hun moeite worden ze beloond met grote internationale prijzen en natuurlijk de felbegeerde Michelin-ster. De Belgische keuken is een streekkeuken. Elke stad en elke provin- cie heeft zijn eigen karakteristieke gerechten. Van Gentse waterzooi tot Brabantse soep. Eeuwenoude recepten die van generatie op ge- neratie worden doorgegeven. A1 vanaf de Middeleeuwen is Belgie beroemd om zijn groenten. Het is alsof het witlof en de Brusselse spruitjes er zijn uitgevonden. De Belgische keuken is een eerlijke keuken met eenvoudig ogende schotels met een verfijnde smaak. Een land waar volgens traditie wordt gekookt met groenten van het seizoen, streekproducten en veel verse vis. Dagverse producten met pure smaken die met liefde en aandacht zijn klaargemaakt. Veel groenten en kruiden vind je op elke Belgische menukaart terug, zoals prei, asperges, aardappelen, witlof, venkel, uien, wortelen, tijm, rozemarijn en bieslook. In het voorjaar hebben veel restaurants zelfs een aparte aspergekaart. Ein- deloos kun je je als gast verbazen over de verfijnde pates, terrines en quiches, met als dessert een groot bord aardbeien met siagroom of de beste patisserie. ►- AllerHande 9-2003 25

Allerhande | 2003 | | pagina 25