Azteken Kloostergeheim Chocolade. Het woord zelf smelt bij wijze van spreken al op de tong. Chocolade is wereldwijd veruit de populair- ste zoetigheid, Puur, melk, wit, als warme winterdrank, in taarten of door geraffineerde desserts. Zelfs door kruidige vleesgerechten en in combinatie met zorgvuldig gekozen sherry heeft chocolade een rijke, voile smaak. Maar de meest geliefde vorm is waarschijnlijk wel die van de onver- valste, heerlijke reep, die zo zinnenprikkelend knapt wan- neer je er een hap van neemt en waarvan de smaak zich over je tong verspreidt als een koel bad na een hete zomer- dag. Chocolade heeft een lange geschiedenis. De oude beschavin- gen van de Maya's en de Azteken hebben als eerste het ge- heim van de cacaoboon ontdekt. Zij maakten er een bittere drank van, die xocatl, en na toevoeging van kruiden, choco- latl heette. Van oudsher zijn aan chocolade allerlei heilzame werkingen toegeschreven. Doordat keizer Montezuma van Mexico in de zestiende eeuw de gewoonte had een bokaal chocolatl te consumeren voor hij zijn harem bezocht, is het geloof ontstaan dat chocolade een afrodisiacum is, een lief- deselixer. Tot op de dag van vandaag zijn er chocoladelief- hebbers die het hier van harte mee eens zijn. Hoewel voor de echte chocoholics hun favoriete versnapering bijna een tegenovergestelde werking heeft: zij verkiezen naar eigen zeggen de chocolade nog boven de liefde... De lage smelttemperatuur en de uitgesproken smaak die zich met heel veel De eerste Europeaan die zijn smaakpapillen mocht verwen- nen met de smaak van chocolade, was koning Karel V. Spaanse monniken verborgen het geheim van het fermente- ren, roosteren en malen van cacaobonen zorgvuldig in hun kloosters. Op die manier hield Spanje het monopolie op cho colade, waarvoor ze de bonen in hun overzeese kolonien verbouwden. Pas aan het begin van de zeventiende eeuw lekte de kennis van het productieproces van chocolade uit. In eerste instantie kende men alleen de vloeibare chocolade en het drinken ervan werd beschouwd als een heel deftig en duur gebeuren, dat was voorbehouden aan een kleine elite. Nadat onze landgenoot C.J. van Houten in 1828 de cacaopers had uitgevonden, daalde de prijs van chocolade, en daarmee de drempel tot het nuttigen ervan. Tegenwoordig wordt jaar- lijks ongeveer 160 miljoen ton ruwe cacao geproduceerd, vooral op plantages in Brazilie, Maleisie en West-Afrika. verschillende producten laat combineren, maken chocolade tot een van de spannendste ingredienten om mee te koken. Want of je het nu rolt tot smeu'fge balletjes, combineert met sterke koffie, of er een korstje op schroeit onder de grill; het resultaat is altijd verrassend en vooral tongstrelend lekker. AllerHande 9-2003 117

Allerhande | 2003 | | pagina 117