De vrienden van pate Elegante versieringen Champignonpate Combinaties maken Knoflookpate Tuinkruidenpate Ardennerpate Eerlijk is eerlijk, er bestaat ook nog zoiets als vispate en er zijn zelfs pates van groenten, maar in Belgie - en zeker in de Ardennen - bete- kent pate een pate van vlees. Franssprekenden noemen pate trouwens officieel een terrine, naar de aardewerken schaal waarin de pate wordt gebak- ken. En wat zij pate noemen, heet bij ons weer pastei - pate in een korstje. De wortels van de pate liggen in de boerenkeuken. Het vlees van het seizoen bepaalde de inhoud. Daardoor is het assor tment pates ook zo groot. Pa- trijs, kip, eend, gans, parel- hoen, duif, kwartel, konijn, hert en zwijn doen het alle- maal goed in een pate. En een beetje patebakker heeft niet al- leen een heel scala aan vlees, maar ook aan kruiderijen en smaakmakers tot zijn beschik- king. Peper, port, armagnac, truffels, prei of paddestoelen behoren tot de klassiekers. Maar bijzondere variaties met kiwi of curry zijn ook mogelijk. De receptuur mag dan prettig flexibel zijn, het maken van een pate is een bewerkelijk precede dat de Fransen graag overlaten aan hun charcutier en de Belgen aan hun traiteur. Die stellen er een eer in om niet alleen een smakelijke pate te maken, maar ook een oog- strelend mooie. Als eerbetoon aan een culinair hoogstandje creeren ze met laurierblad, je- DE LEKKER5TE SMAAKMAKERS IN DE PATE neverbessen en rozemarijn ware stillevens in de gelei waarmee een pate wordt afge- dekt. In vroeger tijden ging de verering van de pate nog veel verder. De schalen waarin de pate werd gebakken, waren in allerlei vormen en kleuren voorhanden en de deksels van deze terrines waren voorzien van elegante versieringen in de vorm van varkenskoppen, zwa- nenhalzen of jachttaferelen. Deze pate past overal bij. De romige structuur maakt de pate goed smeerbaar. Verkrijgbaar in het koelvak, van Les Nutons, en op de bedieningsafdeling. Van Stegeman is er pate met shii take in het assortment. Zo bewerkelijk als het is om een mooie pate te maken, zo eenvoudig is het om hem op te dienen. Op een stukje brood of toast smeren en klaar is de borrelhap. Alleen wel het witte laagje vetspek weghalen dat soms om pate zit om hem tij- dens het bakken voor uitdro- gen te behoeden. Een goede plak pate is ook een uitstekende gang op zich. Machtig als hij is, gaat hij goed samen met wat de Vlamingen cruditeiten noemen: ingelegde groenten als augurken (de zure), uitjes en bloemkool uit het zuur. Maar iets fris en frui- tigs als bessengelei of compote geeft ook een mooi contrast. Fijnere pates gaan goed samen met geroosterd witbrood, een fijne wijn, een glas port of een blond biertje. Vollere varianten zoals Ardennerpate hebben lie- ver steviger gezelschap: stoer brood, een glas bourgogne of beaujolais. Maar ook met een donker kloosterbiertje vormt hij een verfijnde combinatie. De kiassieke knoflookpate doet het uitstekend bij de borrel. De milde knofiooksmaak werkt eetlustopwekkend. Verkrijgbaar in het koelvak, van Les Nutons en op de bedieningsafdeling. Smeui'ge cremepate, verrijkt met frisse tuinkruiden, zoals bies- look. Een geliefde smaak bij klein en groot, geschikt voor alie mo- menten. Verkrijgbaar in het koel vak, van Linera en Zwanenberg. Karakteristiek voor de Arden nerpate is de grove, stevige structuur. De pate is wel goed smeerbaar op brood of toast. Verkrijgbaar in het koelvak, van Les Nutons en van Linera, en op de bedieningsafdeling. AllerHande 9-200B 105

Allerhande | 2003 | | pagina 105