De Italianen vonden eeuwen geleden een unieke manier om rijst te bereiden: risotto. De rijst wordt niet drooggekookt, maar eerst aangefruit, waarna in gedeelten steeds een scheut bouillon wordt toegevoegd. Het resultaat: een heerlijk smeui'g rijstgerecht. Risottoballetjes RISOTTO stap-voor Risotto, 'rijstje', is een rondkorre- lige rijst uit Italie, die veel meer vocht opneemt dan Aziatische rijst- soorten. Door tijdens het koken steeds een scheut bouillon toe te voegen wordt de rijst lekker smeuig. In Italie eet men risotto als primo, voorgerecht, zonder toevoegingen. Bij ons wordt risotto meestal als hoofdgerecht gegeten, in combinatie met groenten, vlees of vis. Italianen varieren zelf graag op de basisrisotto door er verse fijngehakte kruiden (basilicum, bieslook of peterselie) aan toe te voegen of een gedroogd chilipepertje mee te fruiten. Vaak worden aan het eind van de berei- dingstijd ook andere ingredienten toegevoegd, zoals doperwtjes, padde- stoelen, blokjes vis, fruits de mer of broccoliroosjes. De soort bouillon wordt afgestemd op de toevoegingen. Voor risotto met vlees of paddestoe- len wordt het liefst krachtige vlees- bouillon gebruikt, maar voor een lichte risotto met groenten nemen de Italianen liever kippenbouillon of groentebouillon. Voor een risotto met vis wordt natuurlijk visbouillon ge bruikt. Ook met de kaas wordt geva- rieerd. Heel lekker is risotto met pi- kante gorgonzola. Voor een rode risotto wordt rode ui en rode wijn gebruikt en soms tomatenpuree toe gevoegd. Ct In Italie verwerken ze restjes risotto tot kleine risottoballetjes, 'suppli al telefono'. Laat de overgebleven risotto eerst koud worden en schep er fijngehakte kruiden en in heie kleine blokjes gesneden mozzarella door. Maak er balletjes of schijven van en wentel die door losgeklopt ei en broodkruim of paneermeel. Bak de koekjes in een koekenpan in een laag hete olijfoiie in ca. 3-4 minuten knapperig en goudbruin. Laat ze even uitlekken op keukenpapier en serveer ze warm of koud. 80 AllerHande 8-2003

Allerhande | 2003 | | pagina 80