ROKERS m Joseph (63) Nynke (40) IKWi eten 'Ik eet graag bij Koko. De naam alleen al doet mij denken aan mijn grootmoeder. De uitspraak van het woord Koko is namelijk hetzelfde als die van het Zulu-woord voor grootmoeder. Eten is ontzet- tend belangrijk als we op tournee zijn. We komen vaak in Nederland en op de een of andere manier voelen we ons hier altijd meer thuis dan in Azie of Amerika. Dat heeft 00k met het eten 'SomS mis ik te maken. Wei mis ik soms Zulu-eten. Amasi bijvoorbeeld, een pap van Zuiu-eten' melk en ma'is. Ik ben opgegroeid op een boerderij waar lang niet elke dag vlees op tafel kwam. Maar pas later ben ik echt vegetarier geworden. Toen ik eind jaren zestig met Ladysmith Black Mambazo begon, was traditionele Zulu-zang helemaal niet populair, vooral niet bij jongeren. Beetje bij beetje is dat veranderd. Na onze samenwerking met Paul Simon werden we 00k nog eens beroemd buiten Zuid-Afrika. Met Mambazo wil ik onze Zulu-traditie overbrengen op volgende generaties.' 'Dat artiesten in mijn bus kunnen eten, is een idee dat tijdens een lange tour met The Nits is geboren. De bandleden wilden graag in een vertrouwde om- geving eten, dus heb ik zitjes in de bus gemaakt. Ik heb het vooral in de zomer en het najaar erg druk, want dan zijn er veel festivals en toeren er meer bands. Elke groep heeft zijn eigen eetwensen. De jongens van Ladysmith Black Mam bazo - ze zijn bijna allemaal familie 'Dansen en van elkaar - willen graag twee keer op een dag eten: een late, lichte Spfingen ZOndef lunch om vier uur en rond zes uur een lichte warme maaltijd. Tussen VOlle maag' de twee maaltijden doen ze hun soundcheck. Ik sta meestal achter het theater ge- parkeerd, dus ze zijn er zo. De groep eet licht, omdat ze 's avonds op het toneel staan te dansen en te springen. En dat lukt natuurlijk niet met een voile maag. Ik bepaal verder zelf wat ik kook, als iedereen maar goed en lekker eet. Want zonder ge- zond eten houdt niemand zo'n zware tournee vol.'

Allerhande | 2003 | | pagina 77