Favoriete instrument ♦5 TOPRECEPT Rustig, maarsnel 'Koken is het mooiste vak dat er is' Elke twee weken rijdt Mario Uva naar Italie. Om 'spuUen' te kopen, want in Italie is alles 'veel beter'. Zijn Ristorante Mario in het Noord-Hollandse Neck is een Italiaanse enclave in de polder. Alles ademt de sfeer van Italie; de ongedwon- genheid aan tafel, de vrolijke hectiek in de keuken, de zonovergoten binnenplaats en de gemoedelijke trattoria achter in de tuin. A1 drieendertig jaar kookt hij hier de ster- ren van de hemel - hij kreeg er ook eentje van Michelin - en nog altijd rijdt hij twee keer per maand naar Aosta. Dat is geen straf, want Mario rijdt graag. Was hij geen kok geworden, dan zou hij vrachtwagen- chauffeur geweest zijn. Niet dat die keuze er was, want opa was kok, vader was kok, oom was kok, iedereen kookte in de fami- lie Uva. Mario dus ook. Mario is de zestig gepasseerd. Zijn zoons Alessandro (gastheer) en Raffaele (chef- kok) maken nu de dienst uit. Klein van stuk, grijzende haren, felle ogen... zodra de Italiaanse keuken ter sprake komt, spat de passie eraf. Stellig: 'Ik kook Italiaans. Gasten krijgen hier een menu van zeven gerechten. Smaakvolle schilderijtjes, in- tens van smaak. Een kleine reis door Ita lie, zeg maar, elke dag anders. Dat doen we op onze manier. Als ik een gerecht maak waar knoflook in zit, en een gast wil geen knoflook, dan haal ik de knoflook er niet uit. Dat kan gewoon niet.' Creatief is het woord dat het beste bij zijn kookstijl past. Schrijfblok of computer ziet hij zelden, recepten maakt hij in zijn hoofd. 'Koken is het mooiste vak dat er is. Mensen verwennen, lekkere dingen maken, af en toe naar Italie gaan. Dat geeft me zoveel inspiratie. Sommige Nederlandse koks zijn wat stug, werken liever volgens vaste receptuur. Ik hou meer van dat losse.' In de keuken is hij rustig maar snel: 'En ik moet altijd met meer dingen tegelijk bezig zijn, anders is 'Mijn handen. Mijn hele leven al mijn favoriete 'attri- buut' in de keuken. Ik weeg nooit iets, ik voel het bijna tot op de gram nauwkeurig met mijn handen. Voor van alles en nog wat zijn er tegenwoordig ma- chientjes. Vind ik jammer, want een beter instrument dan mijn handen kan ik me niet wensen.' er geen lol aan. Ik hoor en zie ook alles wat om me heen gebeurt.' De geschiedenis van dit stukje Italie aan de dijk in Neck heeft iets van landjepik. De schoonvader van Mario had er ooit een biljartcafe, dat stukje bij beetje door zijn dochter en schoonzoon werd ingenomen en tot restaurant omgetoverd. Eenmaal in zijn element, in de keuken, maakte Mario snel naam, en al drie decennia komen de gasten van heinde en verre. Bij Mario krij gen ze dingen die ze zelden proeven, al was het maar doordat de ingredienten uit Italie komen. 'Oh ja,' lacht hij, 'De Cassata Siciliana smaakt ook erg goed met ingredi enten die je bij Albert Heijn kunt kopen.' Mario is vooral Italiaan. Geen twijfel mogelijk. Gevraagd naar zijn voorkeur als bijvoorbeeld Nederland tegen Italie voet- balt, is hij voor het eerst te betrappen op een diplomatieke opmerking: 'De beste moet winnen.' Om daar met twinkelogen aan toe te voegen: 'Italie dus waarschijn- lijk.' Eerdere toprecepten zijn terug te vinden op www.ah.nl

Allerhande | 2003 | | pagina 70