■B Crecanico en Nero d'Avola: traditionele druiven, nieuwe stijlen ♦5 WIJ NAD VIES ten. Samen ontwikkelden ze een plan om de wijnbouw en daarmee de streek weer een toekomst te geven. De mannen van Menfi hadden weer werk, bleven in de buurt en staken hun energie, geld en vooral veel liefde in het verbeteren van de grond en de druiven. De wijn uit die tijd werd grotendeels gebruikt voor vermout en om tafelwijnen uit koelere landen zoals Frankrijk van kleur en kracht te voorzien. Eind jaren zeventig kwam daar verande- ring in. Diego Planeta, directeur van wijn- cooperatie Menfi (inmiddels bekend als Catine Settesoli), stelde voor om Sicili- aanse kwaliteitswijn te produceren. Dat leidde opnieuw tot een ingrijpende veran- dering voor de wijnboeren en de wijnma- kers. Diego Planeta: 'Ik heb altijd voor mijn werk moeten reizen. Tijdens die trips maakte ik kennis met andere wijnen, an- dere druiven, andere manieren van ver- bouwen en andere bereidingstechnieken. Ik begreep dat wij in Sicilie goud in han- den hadden. Wijnbouw zit de mensen in het bloed, het zonnige klimaat met warme dagen en koelere nachten is ideaal, en de grond is arm en dus goed voor de druiven. Langzaam maar zeker hebben we het roer omgegooid. Er zijn nieuwe druivensoorten geplant zoals chardonnay, cabernet sau- vignon, merlot en andere druiven die internationaal bekend zijn. Er werd ge'in- vesteerd in apparatuur en kennis. De re- sultaten waren goed en de kansen lagen voor het grijpen, maar wat nog ontbrak was iets typisch Siciliaans. De deskundige wijnmakers die we inhuurden, kwamen van elders en probeerden hier wijnen te AllerHande 8-2003 59

Allerhande | 2003 | | pagina 59