Daar waar 'granita's' als ontbijt worden geserveerd en broodjes met ijs zijn gevuld, denk je dat niets je nog kan verrassen. Maar dan zijn er de Siciliaanse wijnen: fris, fruitig en modern. Gemaakt van traditionele druivensoorten die alleen op dit wonderschone eiland groeien. Liefde voor het land 58 AllerHande 8-2003 skied. Rondom het plaatsje Menfi, in het zuidwesten van het eiland, wordt het zel- den zo koud. Dit is een van de streken waar druiven groeien en wijn wordt ge maakt. Sicilie heeft een interessante, eeuwenoude cultuur en vele tradities. De strategische ligging maakte het eiland aantrekkelijk om te veroveren. Grieken, Romeinen, Arabie- ren, Spanjaarden en andere volkeren be- woonden Sicilie en alien lieten ze hun spo- ren na. In de eerste helft van de vorige eeuw was het eiland de graanschuur van Italie, leverancier van sinaasappelen, to- maten en artisjokken en had het een bloei- ende zuivelindustrie en wijnbouw. Wat wijn betreft, draaide alles om marsala: een zoete wijn die rondom de gelijknamige stad aan de westkust werd en nog steeds wordt) geproduceerd. Eind jaren vijftig stortten alle markten in. Ook met wijn werd nog maar weinig verdiend. Wegens gebrek aan werk werden velen gedwongen hun geliefde Menfi te verlaten en dreigde de streek in de vergetelheid te raken. Dat Menfi en de wijnbouw de crisis hebben overleefd, is te danken aan een groepje grondbezitters die een cooperatie opricht- Sicilie is adembenemend mooi. Glooi- ende heuvels, bergen, valleien, uitge- strekte (zand)stranden, intieme baaien, stille dorpen, een bruisende hoofdstad, rijke historie en de uit het niets oprijzende zwarte, altijd rokende Etna. Sicilie is ook een eiland vol verrassingen. Neem alleen al het klimaat. In de zomer is het er zinde- rend heet, met temperaturen van boven de 40°C. Verkeersborden met aanduidingen als 'gladheid door bevriezing' en 'sneeuw- kettingen verplicht' lijken misplaatst, maar zijn verre van overbodig. 's Winters daalt de temperatuur in sommige delen flink; op diverse plaatsen kan er zelfs worden ge-

Allerhande | 2003 | | pagina 58