vecchjo uit Puelia De Italiaanse wiaalt/jd: de nagereeloten Een Italiaans dessert, dolci, bestaat uit gebak, ijs of fruit. Typisch Italiaanse kaassoorten zoals ricotta en mascarpone worden vaak gebruikt in romige pudding of taart. Wie trek heeft in een fris nage- recht kan kiezen uit een van de vele pure ijssmaken die de Italianen bedachten. 'Italianen zijn zoetekauwen. Als je bij de koffie een pot suiker op tafel zet, is die na afloop leeg. ledere maaltijd wordt afgesloten met een dolce: gebak, ijs of fruit. Daarna is er koffie met een digestief. Vaak een amaro. ledere regio heeft zijn eigen specialitei- ten en gebruikt lokale produc- ten. Siciiianen verwerken hun amandelen en pistachenoten in ijs en gebak. Puglia heeft veel citrusfruit en dus verrukkelijk ci- troen- en sinaasappelijs. Behalve chef-kok in het Amsterdamse Lo Stivole d'Oro ben ik ijsmaker. Een ambacht dat verloren gaat. Het geheim van echt Italiaans ijs? In roomijs gebruiken wij veel eieren waardoor de smaak voller en ro- miger wordt. Mijn eigen favoriet is een granita al caffe. In Zuid- Itaiie staan overal kleine stallet- jes die dit schaafijs verkopen. Ijs is geen Italiaanse uitvinding. Marco Polo heeft het meegeno- men uit China. De Italianen heb- ben het verfijnd. Italianen zijn meesters in het verfijnen. Ze doen dat met auto's, kleding, schoenen en dus ook met ijs. De Italiaanse keuken is puur en de smaken staan op zichzelf. leder moment van de dag heeft zijn eigen smaak. Een ijsje kan een dessert zijn, gecombineerd met vers fruit. Het kan ook een ver- frissend tussendoortje zijn op een warme zomerdag. En dan niet met een toef slagroom erop zoals Nederlanders het eten. Ge- woon de smaak van een boiietje ambachtelijk hazelnoot- of pistache-ijs.' Drie keer

Allerhande | 2003 | | pagina 50