m Eev) Italiaawse maaltijd: de eerste gang De eerste gang van een Italiaanse maaltijd draagt de naam 'primi piatti'. Dat betekent letterlijk 'eerste gerech- ten'. De antipasti worden namelijk als smaakmaker beschouwd en zijn geen echte gang. Primi zijn meestal pasta, gnocchi of risotto: koolhydraatrijke gerechten die energie geven. lU'JILl 'Het primo is voor veel Itahanen de belangrijkste gang van de maaltijd. Daar zit de energie in! Bij ons thuis komen er altijd mi- nimaal twee gangen op tafel. Eentje vind ik net niets. Ik heb er in ieder geval niet genoeg aan; wel qua vulling maar niet wat betreft smaakbeleving. Bo- vendien is de maaltijd ook veel te snel voorbij en dat is jammer. Voor Italianen is de maaltijd meer dan *eten en wegwezen'. Het is een sociaal gebeuren en dat begint al bij de voorberei- dingen. Neem het maken van pasta. Vroeger bij ons thuis ge- beurde dat op zondag. Mijn moeder schoof dan een grote houten plank over de tafel om het deeg op de kneden. Samen met mijn oma maakten we an- BO AllerHande 8-2003 golotti (ravioli met vleesvulling) of gnocchi. Dat maken van die gnocchi was een heel ritueel. Ik herinner me nog goed hoe mijn moeder de kleine deegbolletjes met een vloeiende beweging over een vork rolde waardoor ze ribbeltjes kregen. Ze kookte ze gaar in een minuut. Daarna wer- den ze met een grote lepel uit het water gevist want gnocchi afgieten was uit den boze. Een ander gerecht wat in Noord- Italie veel wordt gegeten, is risotto. Ieder dorp heeft zijn eigen specialiteit. Zo had ik een tante in Vercelli die altijd panissa voor ons maakte: risotto met varkensworst, salami, bruine bonen en parmezaanse kaas. Ik kan me die boerse smaak nog goed herinneren.' Prima PR I

Allerhande | 2003 | | pagina 30