Milieubewust douchen HEALTH BEAUTY 1 Soepele spieren 2 Verkoeling 3 Humeur oppeppen Verkoudheid wegwerken 5 Moeheid te lijf Ooit ging de hele familie op zaterdag in (hetzelfde) bad, nu douchen we zo'n vier tot vijf keer per week. Het ontspant, werkt verkwikkend, helpt bij verkoud heid... De vijf voordelen van douchen. STRA agen Een cooling down na een stevige in- spanning zorgt dat de spieren hun ver- hoogde activiteit afbouwen en dat de daarbij vrijkomende energie gelijkmatig wordt afgevoerd. Een warme douche helpt om die overtollige energie snel af te voeren. Hierdoor wordt de kans op spierpijn of stijve spieren verkleind. Als het warm is kan het lichaam zijn eigen warmte moeilijk kwijt. In reactie hierop staat de stofwisseling, om ener gie te sparen, op een laag pitje. Maar daardoor is er ook minder energie om te gebruiken. Een verkoelende douche helpt de stofwisseling weer op gang. Douchen is een combinatie van warmte en het masserende effect van waterstra- len. Hierdoor worden zenuwen geprik- keld en ontstaat er een hormonale reac tie. Spieren ontspannen zich en door de hormoonwerking krijgt je humeur een frisse oppepper. Leg de zakdoeken maar vast klaar, want bij een verstopte neus werkt een warme douche opperbest. Door de stoom laat het slijm makkelijker los, waardoor het begint te lopen en je sneller van je ver koudheid af bent. Zorg er wel voor dat je na afloop niet te snel afkoelt, want dan werkt het douchen averechts. Na een maaltijd stroomt er meer bloed naar maag en darmen om de spijsverte- ring te bevorderen. De rest van het li chaam functioneert dan in een soort ruststand, wat een vermoeid gevoel kan geven. Een frisse douche zorgt weer voor een goede doorbloeding en een wakker gevoel. De Nederlander staat ge- middeld acht minuten onder de douche. Dat is 80 liter water, acht voile emmers per keer. Wilt u zonder veel moeite het milieu sparen, douche dan met een water- besparende douchekop. Dat scheelt al gauw bijna 35 liter water per keer. Het water wordt verdeeld in fijne druppels, zodat het net lijkt alsof er evenveel water uit de douche komt. Bron: www.milieucentraal.nl AllerHande 8-2003 139

Allerhande | 2003 | | pagina 139