Perziken en nectarines zijn kieskeurige vruchten. Ze hebben veel zon, schoon water en zorg nodig 'De teler voert een permanente race tegen de klok' Smaaktest Een perzik die precies door de metalen ring past en er onbescha- digd uitziet is rijp voor de pluk. Voor elk ras is er een andere maat. met de laatste te beginnen: perziken en nectarines zijn kieskeurige vruchten. Ze heb ben veel zon, schoon water en zorg nodig. Dan groeien ze in honderd dagen uit tot rijpe vruchten. De teler voert een permanente race tegen de klok. Gandia: 'Vooral in de eerste weken luistert de teelt erg nauw. Wanneer de vruchten te snel groeien worden ze later slap, te veel voedingsstoffen zorgen er voor dat de vruchten onder de maat blijven.' Ook de aanvoer van water zorgt voor de nodige problemen. Een blik op de grond laat zien waar het in Zuid-Spanje aan schort: regen. Om te zorgen dat de bomen voldoende water krij- gen, vangen de telers van Royal het schaarse regenwater op in een reusachtig reservoir. Voor het water naar de boomgaard wordt gepompt, passeert het een installatie die door de telers liefkozend 'de keuken' wordt genoemd. Gandia: 'In de keuken worden voedingsstoffen, zoals calcium, aan het water toege- voegd. Eigenlijk is het een soort dieetkeuken, waar de bomen elke week precies het dieet krijgen waar ze in die fase van hun groei behoefte aan heb ben.' Hoe wetenschappelijk de teelt ook wordt aangepakt, de perziken en nectarines van Royal worden nog gewoon met de hand geplukt. De pluksters zijn gewapend met steekwa- gentjes, trapjes en een metalen ring. Een perzik die precies door de ring past en een onge- schonden uiterlijk heeft, mag in het krat. De meeste pluksters hebben al na een halve dag op de boomgaard feilloos oog voor wat wel of niet door de beugel, of liever gezegd de ring, kan. Gandia: 'Rijpheid is een subjec- tief begrip. Voor de een zit dat in de zachtheid van het vrucht- vlees, voor de ander in de voile smaak. Gelukkig weten we van elk ras precies welke diameter bij een bijna rijpe vrucht hoort.' Eigenlijk heeft Gandia maar een permanente zorg. Zijn perziken en nectarines moeten worden geplukt net voordat ze rijp zijn. Tijdens opslag en vervoer rijpt het fruit nog verder door. Wordt het fruit rijp geplukt, dan is het in de winkel al te ver heen. Gan dia: 'In een warme periode kan het hard gaan. Pluk je een dag te laat, dan kun je al een groot gedeelte van de oogst weggooien. Vaak is er in zo'n geval maar een oplossing: doorplukken in het weekend.' Gandia maakt dagelijks een wandeling door de boomgaar- den. 'Meestal kan ik aan de kleur van de perziken al zien of de oogst goed is. Maar de beste test blijft natuurlijk de smaak test. Een perzik is een lekker- nij. Die moet je in de eerste plaats proeven! C> A Tussen maart en juni trekken duizenden plukkers van boomgaard naar boomgaard. Gewapend met steekwagentjes in de vorm van een trapje en de onmisbare metalen ring manouvreren ze tussen de fruitbomen. AllciMande 7 2003 «9

Allerhande | 2003 | | pagina 89