m O DE OORSPRONG Perziken en nectarines uit Sevilla In de boomgaarden van het Spaanse familiebedrijf Royal lijkt het alsof alles op z'n beloop wordt gelaten. Maar de teelt is secuur werk. 'Soms rijpt het fruit zo snel, dat we in het weekend door moeten plukken.' Wetenschap is vaak moeilijk te voorspellen Spaans ZONNCBAD Vrolijk pratend trekt een stoet Spaanse pluksters door de fruitboomgaard. Een hoge stapel kratten laat de oogst van die ochtend zien: geurige, dieprode nectarines, klaar voor de export naar Nederland. In de schaduw van een perzikenboom proeft teler Jose Gandia bedachtzaam van een zojuist geplukt exemplaar. 'Heel lekker, maar deze heeft nog wel een paar dagen nodig om goed op smaak te komen. Precies de tijd die nodig is om de vrucht in de winkel te krij- gen.' Jose Gandia Jiner, Pepe voor zijn vrienden, is leveran- cier van de perziken en necta rines van Albert Heijn. Zijn boomgaarden liggen vlak bij de stad Sevilla, in de warmste streek van Spanje. Vrijwel ner- gens in Europa is het aantal zonuren zo groot. Dat is te zien en te proeven. De zon geeft nectarines hun diepe, volrode kleur, bezorgt perziken het blosje op hun perzikhuid en is voor een belangrijk deel ver- antwoordelijk voor de voile, zoete smaak. 'Ons klimaat is ideaal voor de fruitteelt,' zegt Gandia. 'Vol- doende kou in de winter zodat de bomen op het juiste mo ment in bloei staan, volop zon in het voorjaar zodat het fruit goed kan rijpen. Wat wil je nog meer?' Sinds 1988 leidt hij het Spaanse familiebedrijf Royal. De kennis over fruitteelt is sindsdien uitgegroeid tot een wetenschap. Gandia: 'Behalve het telen van bestaande soor- ten zijn we dagelijks bezig met het ontwikkelen van nieuwe varianten. In ons laboratorium kruisen we jaarlijks maar liefst vijftienduizend perziken en nectarines, met slechts een doel: fruit dat nog beter smaakt.' Als teler is Gandia door en door vertrouwd met de eigenschappen van zijn perzi ken en nectarines - zowel de goede als de slechte. Om T Jose Gandia's werkdag is niet com- pleet zonder een wandeling door de boomgaarden. Hij komt dagelijks even poolshoogte nemen en proeven. KJ/ W f De juiste rijpheid van de vruchten is een telersgeheim. Maar er zijn aanwijzingen: pigmentvlekjes op de schil geven aan dat zich eronder kleine concentraties suiker bevinden. Het beste moment om te plukken

Allerhande | 2003 | | pagina 86