Favoriete instrument OTOPRECEPT Kunst van het weglaten 'Op school wist ik het al: ik word kok' Beemsterklei Toon Rumphorst houdt van orde en net- heid. In zijn keuken moet alles 'strak' zijn. Ligt een stuk keukengereedschap niet op z'n plaats, dan kan hij razend worden: 'Daar ben ik een zeikerd in. Sommige koks werken prima in chaos. Ik niet. Ik wil net- heid en rust. Koken is gevoelswerk, dus moet alles eromheen in orde zijn. Toen we in 2001 startten, is het binnenwerk van dit monumentenpand compleet gestript. Ik kon de routing en inrichting in de keu ken zelf bepalen. Daar ben ik nog elke dag blij om.' In de Noord-Hollandse Beemsterpolder kun je mijlenver kijken. In Middenbeem- ster staat er al zo'n 400 jaar Het Heeren- huis. Je ervaart er de plezierige combina- tie van grandeur en romantiek - vooral's zomers op het terras, als de geuren van bloesem en versgemaaid gras overheer- sen. Vijfendertig jaar zwierf chef Rump horst als kok door binnen- en buitenland: 'Ik heb alle stijlen wel zo'n beetje meege- maakt. De huidige trend naar puurheid be- valt me't best. Italianen beheersen dat als geen ander: de kunst van het weglaten. Geen overtollige opsmuk, zo komen sma- ken tot hun recht. En dan een mooie wijn erbij, man, heerlijk. We hebben hier altijd een stuk of dertig wijnen openstaan, dan kun je prachtige combinaties maken.' Hij is niet het type dat voor gemak kiest. Als de lat wat hoger kan, mag die best wat hoger. De keukenbrigade zet hij daarmee 00k op scherp, soms vallen er harde woor- den: 'Een kok op dit niveau is toch een beetje een opgewonden standje. Alles moet kloppen, he?' Hij weet niet waar zijn liefde voor het koken vandaan komt, niet van thuis in ieder geval. 'Toch heb ik nooit anders gewild. Toen ik op school zat, wist ik het al: ik word kok, geen twijfel moge- lijk.' Zijn inspiratie haalt hij overal en ner- gens vandaan, 00k na 35 jaar nog. Heeft hij een dagje vrij, dan gaat hij nog wel eens 'Dit is een ovenkastje. Of beter: een rustkastje. Als ik het vlees heb aangebraden, laat ik het hierin rusten; het is op de graad nauwkeurig in te stellen. Het viees slaat niet door, integendeel: het wordt er beter van, want de sappen iopen er mooi in terug. Zonder dat ding ben ik onthand.' bij collega's eten: 'En dan natuurlijk even meekijken in de potten en pannen.' De Beemsterpolder heeft de status van Unesco Werelderfgoed. Dat is mooi, maar Rumphorst straalt vooral Noord-Hollandse nuchterheid uit. De Beemsterklei betekent voor hem: verse groenten en fruit: 'We kopen veel bij regionale boeren en telers. Als een boer wat leuks voor ons heeft, krijgen we een belletje. Bij de slager aan de overkant haal ik prachtig afgerijpt vlees. En de Noordzee is op een halfuurtje rijden, dus we zitten hier perfect.' Het toprecept is aldus ontstaan; de omge- ving brengt niet alleen de inspiratie, maar 00k de ingredienten: 'Dit is een van mijn favoriete gerechten. Ik houd ontzettend van zomergroente, dubbelgedopte tuin- boontjes, verse doperwtjes, peultjes. En dan een stukje zacht, jong lamsvlees. Echt, dan proef je het groene land.' C» Eerdere toprecepten zijn terug te vinden op www.ah.nl

Allerhande | 2003 | | pagina 72