i u De aardappel krijgt zijn kleur van de grond. Wit in het noorden, geel in het zuiden Logboek Geel en wit 'Ploegen doen we met een paard of een ezel' In de zak r\ tigiN;-' ,4- Hij is nu drieenzeventig en kan het niet laten. Hij brengt zijn zoon Anthony van vierendertig het vak bij zoals zijn vader dat bij hem deed en ook om andere boeren in de vallei te helpen met zijn kennis van de aardap pel. 'Ik ben een oude man. Het zware werk laat ik aan mijn zoon over,' zegt hij lachend. Uit een plastic tasje haalt hij een logboek waarin hij heel precies bijhoudt welke soorten hij op welke datum heeft geplant. Met zijn vingers graait hij naar de aardappel die Albert Heijn uit Malta importeert. 'De droge omstandigheden leveren een mooie aardappel op,' weet Bar- tolo. 'Hij krijgt weinig water, waardoor hij zijn smaak bijna volledig uit de grond haalt.' Malta heeft geelvlezige en wit- vlezige aardappels. De kleur komt van de grond waar de aardappel in gedijt. In het zui den is dat geel, in het noorden wit. Elk jaar exporteert Malta ongeveer zevenduizend ton kruimige, gele aardappels, een- derde van de totale oogst, naar Nederland. De oogst begint in april en eindigt half mei. De aardappels worden met de hand geoogst. Mannen, vrou- wen, de hele familie helpt. Blootsvoets, want met laarzen aan beschadig je de grond, vin- den ze. 'Wij houden vast aan tradities,' zegt Manuel Vella. 'Ploegen doen we met een paard of een ezel. Bij veel stuk- ken grond kun je met machines ook niet komen. We laten de natuur het werk doen. Soms wisselen we op een stuk grond de gewassen om de voedings- bodem niet uit te putten. Soms laten we land braak liggen, de zon doet dan zijn werk. De hitte in de zomer doodt alle ziekten.' De boeren brengen de aardappels naar speciale sorteerders die optreden als vertegenwoordigers van de Nederlandse importeur. Zij zien toe op de sortering en kwaliteit van de aangeleverde producten. De aardappels wor den gecontroleerd op gebreken. Exemplaren die niet voldoen aan de strenge eisen worden verwijderd. Er wordt gecontro leerd op ziekte, maar ook op kleur en vorm. De aardappels gaan in zakken van 1250 kilo de koelcontainer in. In het seizoen vertrekt twee keer per week een schip naar het bedrijf in Nederland dat al 22 jaar aardappels importeert voor Albert Heijn. Na grondige controle levert die ze af bij de verpakker. Daar verdwijnen de goudgele aardappels uiteinde- lijk in hun herkenbare blauwe verpakking. In de oogstperiode, van april tot half mei, helpt de hele familie een handje mee. Op blote voeten! Op deze foto Manuel Vella (midden) met zijn familie. Manuel Vella is met zijn 10 hectare grond een grote boer Daarnaast is hij slager en houdt hij koeien en schapen.

Allerhande | 2003 | | pagina 95