OTOPRECEPT Onrust 'Seizoenen moet je niet verknallen' Respect Wie op het pleintje van Sluis om zich heen kijkt ziet een kerk, het stad- huis, een winkelstraat en een mooi oud pand, dat op eigentijdse wijze is omgeto- verd in restaurant Oud Sluis. Sergio (32 jaar) is de derde generatie Herman die er de scepter zwaait. Nadat zijn vader Ronnie de koers naar de absolute top had ingezet, besloot Sergio er nog een schepje bovenop te doen. 'Ik durf misschien wat meer dan mijn vader. Maar dat neemt niet weg dat 00k mijn basis Frans is. Daar breng ik oosterse en Italiaanse invloeden in, en af en toe een vleugje Spanje. Voorbeeld: ik heb licht gegrilde tarbot op de kaart staan, daar serveer ik een op de steen gebakken pizzaatje bij. En bij gebakken langoustines zie ik bijvoorbeeld een jus van schaaldie- ren en Thaise limoen voor me. Dat soort combinaties zou mijn vader niet zo snel aandurven, denk ik.' Sergio Herman voelt zich geen BMW, maar 00k geen Ferrari. Een wat vreemde verge- lijking misschien, maar het zegt wel veel over zijn stijl van koken: 'Ik zie mezelf meer als iets ertussenin, een Porsche bij voorbeeld. Speelsheid gecombineerd met zekerheid. Ik sleutel voortdurend aan smaakcombinaties; vijf jaar dezelfde kaart, dat is niks voor mij. Ik werk met klassie- kers, maar ben veel te onrustig om daarop te teren. Elke dag komt er wel iets nieuws uit mijn handen, zodat ik gasten altijd kan verrassen.' Het avontuur in de keuken kent natuurlijk 00k risico's. Een gelei van zoethout, opge- diend met een granite van gin-tonic? 'Ik probeer zoiets natuurlijk niet op mijn gasten uit. Voordat het op de kaart be- landt, is het volop in de keuken getest en hebben goede vrienden hun mening gege- ven. Op dit niveau kun je niet over een nacht ijs gaan.' Culinaire journalisten noe- men Sergio (getrouwd, vader van een zoontje) een workaholic. Hoewel hij gere- 'Mijn thermomix is een supermachientje. Je kunt er allerlei dingen, bijvoorbeeld sauzen, in mixen en tegelijkertijd op tempe- ratuur brengen. Je begint bijvoorbeeld op nul graden en eindigt op het kookpunt. Daardoor krijg je een heel mooie structuur en een luchtigheid die precies goed is.' geld dagen van twaalf tot vijftien uur maakt, wuift hij dergelijke typeringen weg: 'Als je dit werk leuk vindt, merk je amper dat je er zoveel tijd in stopt. Het zit in de genen, denk ik.' Hoe avontuurlijk 00k, exotische vissen of bijvoorbeeld Afrikaanse vleessoorten zijn taboe in de keuken van Oud Sluis: 'Ik werk het liefst met regionale producten. En dat betekent vooral vis: mosselen, oesters, garnalen, langoustines, kokkels, tarbot, tong, zeebaars, rog, coquilles.' Wie Sergio over zijn favoriete producten hoort praten, bemerkt een grote passie: 'Ik zou het eer- der respect willen noemen. Ik vind dat je producten moet respecteren. Neem de as- perge. Een zachte maar typische smaak, schitterend van vorm, goed te combineren met allerlei smaken. Echt een prachtig sei- zoensproduct. Maar in januari kon je ze al krijgen! Dat vind ik fout. Als je ze uit de kas haalt, getuigt dat niet van respect voor het product. Seizoenen moet je niet ver knallen.' C>

Allerhande | 2003 | | pagina 76