Open vuren Sociaal evenement In 'Nigella bijt', een van de kookboeken van de Britse, maar ook in Nederland heel populaire televisiekok Nigella Lawson, is een foto opgenomen waarop Nigella aan het barbecuen is. Ze draagt een dun, roze jurkje met spaghettibandjes en een lila sjaal, heeft zojuist haar make-up zorgvuldig bijgewerkt en vlijt - anders kun je het niet noemen - liefdevol een kippenpoot op zijn andere zij. Zo ziet de gemiddelde Nederlandse (en trouwens ook Engelse) barbe- cuer er dus niet uit. De gemiddelde Nederlandse barbecuer draagt tijdens het roosteren een plastic schort, heeft een grote vork in zijn ene hand en een schuimend glas bier in zijn andere. Barbecuen is mannenwerk. Volgens de meeste mannen althans. Zodra het eer- ste straaltje zon verschijnt, zie je ze heen en weer draven met houtskool en roosters, opgetogen als een oermens die zojuist in een ruig bos een everzwijn heeft gevangen. 'Het is een beetje macho gedoe,' beaamt Gerard de Beer, Neder- lands amateurkampioen barbecuen 2002. 'Maar vrouwen stimule- ren dat! Let maar eens op als je een man en een vrouw samen een barbecue ziet kopen; de vrouw maakt de keuze, maar ze zegt over elk detail: "O, dat zal hij leuk vinden!" De voorbereidingen worden vaak ook gedaan door de vrouw. Pas als de boel verhit moet wor den, haalt ze haar man erbij. Open vuren, daar houden vrouwen niet van.' De Beer is niet het prototype van een Nederlandse barbecuer, zegt hij zelf. Ten eerste drinkt hij tijdens het roosteren geen bier, maar wijn. En ten tweede beperkt hij zich niet tot spiesjes en lappen vlees op het rooster. 'Je kunt alles op een barbecue klaarmaken. Ik kook er zelfs rijst op. Heel simpel: je pakt twee bekers, stopt die in Of het nu om vlees, vis of groenten gaat, een marinade versterkt de smaak en maakt gerechten net even mal- ser en sappiger. Marinades op basis van oiie zorgen voor een krokant korstje, terwijl zure marinades, met wijn, azijn of mosterd de gerechten juist zacht maken. elkaar met een vierkant stukje aluminiumfolie ertussen zodat je een beker van aluminiumfolie krijgt, en daarin doe je een kopje rijst en een kopje water. Dichtvouwen, op een niet te heet plekje van de barbecue zetten en een halfuurtje later is het klaar.' De Beer is in het dagelijks leven importeur van een barbecue met een roterend systeem, opgebouwd uit etages. Hij sleept hem overal mee naartoe. En hij legt er eer in bij de gelegenheden waar hij wordt uitgenodigd 'het culinaire barbecuen' te promoten. 'Complete, gezonde maaltijden maak ik erop klaar. In Australie en Zuid-Afrika is de "braai" puur op het consumeren van vlees ge- richt, daar maken ze een laaiend vuur waar ze van alles op Handig: houten prikkers even laten weken in een bakje water. Zo verbranden ze niet op de barbecue. Met een plantenspuit kun je eenvoudig te hoog oplaaiend vuur onder controie houden. Nooit doen: spiritus of een andere brandstof op gloeiende of brandende kolen AllerHande 6-2003 23

Allerhande | 2003 | | pagina 23