De passie-van: JEwi_ In deze rubriek komen professionele liefhebbers van koken of eten en drinken aan het woord. Deze maand: Marga Vugs. Ze experimenteerde met kruidenazijn en vond zo de 'edik' uit. Geen azijn Jaarlijks produceert het bedrijfje van Marga Vugs 52 verschillende smaken edik en er komen nog steeds nieuwe bij. Ze worden gemaakt van verse kruiden, groenten of fruit en met wijn verzachte natuurazijn. De ediks bevatten uitsluitend natuurlijke grondstoffen. MARGA VUGS et is allemaal begonnen als grap,' bekent Marga Vugs (57). Toen ze van haar man een kruidentuin cadeau kreeg, bijna twintig jaar gele- den, leek het Marga een leuk experiment om kruidenazijn te maken. De reacties van vrienden en kennissen die het mengsel proefden, waren zeer positief. Ook familievriend en topkok Cas Spijkers vond het goed smaken en van het een kwam het ander. Haar product lijkt op azijn, maar mag volgens de Warenwet niet zo heten omdat de zuur- graad lager is dan van gewone azijn. Daarom gaf Marga er de bijzondere naam 'edik' aan. 'In de encyclopedie staat dat het "dorstlesser voor soldaten" be- tekent,' vertelt ze. Zelf gebruikt Marga als ze kookt altijd een van haar ediks. 'Het is een fan- tastische smaakmaker. Over ge- malen aardbeien met vanilleijs giet ik aardbeienedik om het dessert een frissere smaak te geven. Gehaktballetjes blus ik af met gemberedik en in verse tomatensoep gooi ik een scheut basilicumedik.' Jaarlijks verzint Marga nieuwe smaken. Dagen- lang staat ze thuis te experi- menteren met ingredienten. Het meest trots is Marga echter op haar asperge-edik. 'Ik heb drie jaar lang alle mogelijke combinaties van grondstoffen uitgeprobeerd, maar toen had ik dan ook echt een perfect recept.'

Allerhande | 2003 | | pagina 118