'Er zijn genoeg onvoorspelbare situaties. Een storm en de tong verdwijnt weer' Keurmeester Sliptong Paradepaardje Sliptong komt van het Engelse 'slip' dat klein betekent Inkopers lopen met keurende blik langs de geetaleerde vis. Bakken vol roodbaars, schoi, tong, maar ook Sint-jakobs- schelpen en inktvis. Een belangrijk moment voor de inkopers: het rad van fortuin van de veiling. De prijzen van de vis begin- nen hoog en zakken dan. Wie te vroeg drukt, betaalt helaas te veel. De mannen rond de tafel zijn vingervlug. De vis wordt eerst van het ijs gescheiden en daarna vakkundig gefileerd. rantie is er niet,' zegt Marnix. 'Er zijn genoeg onvoorspelbare situaties. Een storm en de tong verdwijnt weer.' De eitjes zijn veilig voor de vissers. Ze wor- den afgezet in het kustgebied en de jonge tong groeit op in de Waddenzee. Pas als de tong volwassen is, trekt hij naar open zee, waar op hem gevist wordt. Marnix weet van welk schip hij de tong wil kopen. Hij loopt naar een bak. 'Da's een mooie tong,' zegt Marnix, nog voor de keurmeester een etiket geplakt heeft: goedgekleurd. Drie och- tenden in de week is Marnix op de afslag te vinden. Meebie- den in de veilinghal hoeft hij niet. Pieters, tongleverancier aan Albert Heijn, heeft een on line-verbinding met de veiling, maar Marnix moet de vis wel eerst met zijn eigen ogen ge- zien hebben. Als de veiling be- gint bemachtigt Pieters een partij tong voor een aardig prijsje. Andere inkopers zaten niet op te letten en betalen een hogere prijs. Tong is een platvis. Hij heeft een bruine rug en een witte buik. Tongen worden geboren als een 'staande' vis, maar al gauw kiepen ze om en schui- ven ze met de buik over de zeebodem. De ogen, die eerst links en rechts zitten, groeien dan naar een kant. Een tong kan wel twintig jaar oud worden en is dan zo'n zeventig centimeter lang en anderhalve kilo zwaar. De tong in de bakken op de visafslag is niet zwaarder dan een halve kilo. Een kleinere maat is ongeveer 200 tot 250 gram. Sliptong worden de kleintjes genoemd. Sliptong met een 'p' en niet met een 'b'. 'De naam verwijst namelijk niet naar slib op de zeebodem maar naar het En- gelse woord 'slip' dat klein be- tekent. En ze slippen ook nogal eens door het net van de vis- ser,' zegt Alain. Als de laatste vis aan wal ge- trokken is, komt de Jasmine tot rust. Andre Vandertorre leidt ons over het schip dat twee jaar geleden met champagne gedoopt werd. De Jasmine is het paradepaardje van de Zee- brugse vloot. De motoren leve- ren 2500 pk en de stuurhut doet nauwelijks onder voor de cockpit van een Boeing. Het stuurwiel heeft plaatsgemaakt voor een joystick zo groot als een balpen. Andre is de schoon- vader van schipper Kurt, al zes jaar met pensioen, maar niet van het schip weg te slaan. Ge- passioneerd en vol trots vertelt hij over de boot die naar zijn kleindochter is genoemd. In het West-Vlaams, niet alles wat hij zegt komt over. De Jasmine >-

Allerhande | 2003 | | pagina 89