ODE OORSPRONG In Frankrijk noemen ze een heel lekker chocolaatje een bonbon. Vertaald is dat niet een keer goed maar twee keer: goedgoed. Zo is het ook met de tong in onze eigen Noordzee, de Solea solea, dubbel zo goed, het neusje van de zalm onder de Noordzeevis. Schuilen VISSERSlatijn Het is aardedonker in de haven van Zeebrugge aan de Belgische kust. Langs de kade tekenen zich silhouetten af van de schepen die deze nacht zijn binnengevaren. Een gemene wind drijft Marnix, Alain en Liesbeth van Pieters Visbedrijf naar de vismijn waar de dag allang begonnen is. Vissers slepen met hun buit in stevige kratten, vissersvrou- wen vullen plastic tassen met quota voor thuis en inkopers zoals Marnix keuren de waar. Het is allemaal vis uit de Noordzee. Bakken vol rood- baars en schol, maar ook Sint- jakobsschelpen en inktvis. We kijken uit naar tong. Een platte vis die tot een familie behoort waarvan er nog dertig soorten rondzwemmen. Van de noord- kust van Spanje tot aan de zuidkust van Noorwegen komt hij voor op de zanderige bodems van de Atlantische Oceaan, Het Kanaal en de Noordzee. Maar geen enkele soort is zo gewild als die uit de Noordzee. De Solea solea, zoals de Noord- zeetong in het Latijn genoemd wordt, is een ware delicatesse. Het vlees is stevig, maar tege- lijk zacht en sappig. Dik ook, maar iets minder dik in de paaitijd. Dan moet vlees plaatsmaken voor kuit. De vangst gaat het hele jaar door, maar beleeft een hoogtepunt in het paringsseizoen. Dan komt de tong uit de dieptes - soms honderd meter diep waar vis sers met hun netten niet bij kunnen komen - naar hoger gelegen zandgronden. De Silver Pits in de Noordzee is zo'n diepte waar tongen in de winterperiode schuilen voor de kou. Vanaf februari komen ze te voorschijn om de liefde te bedrijven. 'Het is het begin van het tongseizoen maar ga- >- De laatste vis die van boord gaat is bestemd voor de bemanningsleden, als beloning na een week lang hard werken. J De vis wordt gedu- rende het verblijf op zee opgeslagen in de koel- ruimte onder in het schip. 86 AllerHande 4-2003 Tong iigt gesorteerd op gewicht in grote plastic bakken. De kleinste tong heet sliptong. De nummers vertellen wie de vis gevangen heeft.

Allerhande | 2003 | | pagina 86