KOKERS Karl (41) stemming er in aan boord' ders siaat de stem ming gauw om. Ik werk alweer 23 jaar als matroos. Dat betekent dat ik zorg voor het onderhoud van het schip; eenmaal op zee help ik mee het karwei te klaren. Het is zwaar werk, en zeker geen negen-tot-vijfbaan. Ge- lukkig hebben we goede koks als Jan. Favoriet is de Chinese rijsttafel. Maar als we het erg druk hebben, heeft het natuurlijk weinig zin om uitgebreid te koken. Dan is er geen tijd om er echt van te genieten. In het weekend lukt dat meestal wel. Thuis sta ik graag zelf in de keuken. Mijn vrouw komt uit Portugal, en ik kook al aardig Portugees.' Jan (57) moet je goed weten te 'We bakken iedere dag timen. De bemanning wil het liefst aanschuiven, vers brood; een beetje aan de slag. Maar het luxemagWer eters 'Soras eten we aan boord beter dan thuis. Tonge- tjes zal ik in Nederland niet zo snel kopen, want die zijn nogal prijzig. Maar aan boord eten we ze wel. Heerlijk. Er komen standaard twee soorten groenten op tafel, en als je nog een stuk vlees wilt, kan dat altijd wel. 'Lekker eten houdt de Goed en lekker eten is erg belangrijk. An- 'Als we naar een klus buiten Europa gaan, haal ik voor zeker tien weken aan houdbare levens- middelen en voor twee weken vers aan boord. Maar plannen blijft altijd lastig. Soms moeten we ter plaatse twee weken wachten voordat we aan het werk kunnen. Dan vliegt een groot deel van de bemanning naar huis en blijven we met vijf man achter. Koken aan boord eten en meteen weer werk loopt nog wel eens uit. En om voor een groep van vijfentwintig man even snel biefstukken te bakken, dat lukt niet. Ik maak trouwens liever gehaktballen klaar, geheel naar eigen recept. Aan een biefstuk kun je weinig doen. Als de slachter tegen een koe heeft gezegd: "hou je taai", dan houdt het op. Maar een echt goede bal gehakt, dat is een kunst.' AllerHande 4-2003 81

Allerhande | 2003 | | pagina 81