BEWAREN Het ei kent talloze bereidingswijzen en nog meer wetenswaardigheden. Maar laten we aan de basis beginnen. Met deze recepttips wordt koken met eieren pas echt een eitje. its® V Wist u dat? Een leghen legt jaarlijks tussen de 250 en 300 eieren. Een ei wordt in 24 tot 26 uur 'gemaakt'. F TJES Eieren zijn er in veel soorten. In eerste instan- tie valt vooral het verschil in kleur op, maar er zijn ook maiseieren, graseieren en viergrane- neieren. Wat is wat? Het verschil tussen een bruin en een wit ei heeft simpelweg te maken met de soort kip die het ei heeft gelegd. Wat smaak betreft is er tussen deze twee geen verschil. Dat geldt niet voor de andere eieren. Wat een kip eet, kan van grote invloed zijn op de smaak van de eieren. Zo zijn er bijvoor- beeld malskippen. Kippen die zogenaamde viergraneneieren leggen, worden gevoerd met verschillende soorten granen. Albert Heijn verkoopt alleen eieren van kippen die kunnen scharrelen. Alle eieren worden streng gecon- troleerd op hygiene en voedselveiligheid. Ook het voer en de huisvesting van de legkippen worden streng gecontroleerd. Bewaar eieren altijd in de originele verpakking en nooit in de buurt van sterk Eieren geurende levensmiddelen, zoals knoflook of gerookte vis. Door hun poreuze schaal heen nemen eieren snel vreemde geuren en smaken over. De THT-datum op het ei geeft aan tot welke dag de eieren aan de voorwaarden van de hoogste kwaliteitsklasse voldoen. Hardgekookte eieren biijven gekoeld nog 2 weken goed. AllerHande 4-2003 63

Allerhande | 2003 | | pagina 63