f Voedselallergie Frisomel Nutrilon Soja en kippenei-eiwit Glutenintolerantie Allergie op internet op sommige pollen (stuifmeel). Door de allergische reactie komt de stof histamine vrij wat bij- voorbeeld een loopneus, een verstopte neus of jeukende ogen tot gevolg kan hebben. Er zijn producten, zoals neussprays of tabletten, die het vrijkomen van stoffen die overgevoeligheidsre- acties kunnen veroorzaken af- remmen. Zo leggen neussprays een beschermend laagje over bepaalde cellen heen, zodat de histamine niet meer vrijkomt. En geen histamine betekent geen klachten. Toch klachten? Bij branderige ogen zijn er oog- druppels. Voor kinderen zijn er speciale sprays te koop (lees voor gebruik de bijsluiter). Soja en kippenei-eiwit komen in veel producten voor. Wie daar allergisch voor is, doet er goed aan om de etiketten van verpakt voedsel goed te lezen. Dat is echter nog geen garantie. Hoe- wel er hard aan wordt gewerkt, staan op dit moment nog niet alle allergenen op het etiket. Een allergie voor kippenei-eiwit komt niet vaak voor. Gluten is een eiwitbestanddeel dat voorkomt in tarwe, rogge, gerst, haver, spelt en in alle producten waar deze granen in voorkomen. Sommige mensen zijn overgevoelig voor gluten. Ze kunnen het slijmvlies van de dunne darm beschadigen. De voedingsstoffen uit de voeding worden daardoor minder goed opgenomen en zo kunnen er te- korten aan belangrijke voe dingsstoffen ontstaan. Er zijn steeds meer glutenvrije produc ten te koop, onder andere van de merken Zonnatura en Ce real, waarmee een goed gevari- eerde voeding kan worden samengesteld. C» Voor wie op zoek is naar meer informatie over allergieen, kan internet uitkomst bieden. Via ailergie.pagina.nl wordt doorverwe- zen naar talloze sites over evenzoveel soorten allergie. Let er op dat het een professionele site betreft en ga zeker niet zomaar zelf aan de slag met (homeopathische) geneesmiddelen. Bij het ver- moeden van een allergie blijft de huisarts de aangewezen persoon voor een eerste diagnose. Op de pagina's van www.allergieplein.nl delen bezoekers hun ervaringen. Voor mensen met voedselallergie is www.voedingscentrum.nl een betrouwbare informatiebron. Bij het Voedingscentrum zijn als hulpmiddei bij veel voedselallergieen, merkartikelenlijsten verkrijgbaar. Op deze iijsten staan voedingsmiddelen die ge- schikt zijn bij een bepaalde voedselallergie. Meer informatie is terug te vinden op www.voedingscen- trum.nl. Albert Heijn verkoopt onder diverse merken (baby)producten die geschikt zijn bij voedselallergie of -intolerantie. 4£0je Hypo-AUergeen Verkleint de kans op allergie It jrrr1 l Drrnurr AllerHande 4-2003 155

Allerhande | 2003 | | pagina 155