KIJK VERGELIJK Jam is sinds jaar en dag geliefd als zoet broodbeleg. Geen wonder, want de combinatie van fruit en suiker is onweerstaanbaar! En, anders dan ander zoet beleg zoals hagelslag of chocopasta, bevat jam geen vet en verrassend weinig calorieen. FLIPJE, STRIPHELD UIT TIEL JAM sessie Nederlanders zijn jam-eters. Zeven van de tien huis- houdens hebben een pot jam in huis. Het is zelfs het meest ge- geten zoete broodbeleg. En het is ook verantwoord, want jam bestaat voor ongeveer de helft uit fruit. In jam zit, in tegen- stelling tot ander zoet beleg als hagelslag en chocopasta, geen vet en het bevat weinig kiloca- lorieen. In 1791 werd jam voor het eerst gemaakt in... Schot- land. Toen heette het nog mar- melade, maar sinds 1981 is die naam voorbehouden aan jams op basis van citrusvruchten en schilletjes. De naam jam is trouwens afgeleid van het En- gelse 'to jam', dat samendruk- ken of persen betekent. Vroe- ger maakte iedere huisvrouw zelf jam. Het was immers de enige mogelijkheid om ook in de winter te kunnen genieten van zomerfruit als aardbeien, frambozen en bessen. Leuk om nog eens te doen, maar nood- zakelijk is het niet meer, want er is volop keuze. 106 AllerHande 4-2003 Wie kent niet Flipje, de reclameheld van de inmiddels gesloten Betuwse jamfabriek in Tiel? Dit mannetje met een lijfje van fruit kwam voor 1935 al voor in plaatjes. Maar zijn naam kreeg hij pas in 1935, toen re- clamebureau Van Alfen voor de Betuwse jamfabriek een mascotte zocht om zich te onderscheiden van de andere jamfabrieken in de Betuwe. Het verhaal gaat dat na een ellenlange vergadering over de naam van het reclamefiguurtje de directeur, Philip van Alfen, de kamer verliet en de memorabele woorden sprak: 'Mij maakt het niet uit. Voor mijn part noemen jullie hem maar Flip!'. De avonturen van Flipje en zijn vriendjes Flapoor Olifant, Jasper Aap, Bertje Big en Juffrouw Schaap herleven sinds vorig jaar in het stripalbum 'Flipje en de bevroren bloesems'. De teke- ningen, van Arie van Vliet, zijn in oude stijl uitgevoerd. Wie wil zien wat er zoal nog meer van de stripheld bestaat, kan terecht in het Flipje Jammuseum in Tiel. Het museum, een initiatief van de ge- meente Tiel, besteedt behalve aan Flipje, ook aandacht aan de productie van jam.

Allerhande | 2003 | | pagina 106