Uitgerust met slagersjas en pet betreden we de enorme hal. We zijn beland in een tomatentheater Balletvoorstelling Tomaten dansen over computergestuurde transportbanden In het laboratorium van Bonnysa wordt de tomaat tot op het bot ontleed. De proeftomaten krijgen heel wat te verwerken: ziektes, pesticiden en schimmels. ideale temperatuur te handha- ven. Met een najaarszonnetje van amper 20 °C is het knap heet in de kas. Maar het kan erger. 'In de zomer, als het bui- ten 40 °C is, is het hier binnen aangenamer dan buiten,' zegt Jose. Alle tomaten komen samen in het pakhuis van Bonnysa. Vol- gend jaar wordt het nieuwe in gebruik genomen, vertelt een trotse Jose. Uitgerust met een slagersjas en -pet betreden we een enorme hal waar tweehon- derd mensen en tonnen toma ten als mieren door elkaar heen krioelen. Maar dan geor- dend. We zijn aangeland in een tomatentheater. Een ballet voorstelling waar menig cho- reograaf jaloers op zou zijn. Tomaten dansen over compu- tergestuurde transportbanden die tomaten scheiden op kleur en gewicht. Precies op de goede plek duikelen ze door een gat naar beneden om via een volgende band afgevoerd te worden. Ik raak in een soort hypnose door de ritmes, de ge- luiden en de bewegingen van de heftrucks met pallets toma ten die in elegante cirkels en patronen rijden. Aan de sor- teerbanden staan alleen vrou- wen. Ze doen hun best niet te lachen als een camera voor hun neus verschijnt. Maar als we doorlopen is er hilariteit. Mario wijst een groene tomaat aan die voor de lokale markt bestemd is. 'Mijn opa heeft deze gekweekt.' Ik proef. Hij is zoet maar 00k zuur. De tomaten zijn in twee, drie dagen in Nederland. Elke dag rijden van dit pakhuis twee vrachtwagens vol sappige to maten linea recta naar Neder land. Chauffeur Marco wacht geduldig tot zijn vrachtauto ge- laden is. Hij heeft een rit van 1950 kilometer voor de boeg. Een rijtijd van 23 uur, stoppen niet meegerekend. 'Ik hoop dat ik snel door Frankrijk heen ben, want ze willen daar gaan staken,' zegt hij. Als we ons in een visrestau- rant te goed doen aan zeeban- ket, informeren we naar het stadje Bunol dat hier niet zo heel ver vandaan ligt. Tijdens dit festival gaan inwoners el kaar te lijf met (rotte) toma ten. Maar waarom doen ze dit? De een zegt dat het begon met een uit de hand gelopen ruzie tussen twee families over eten. Anderen beweren dat een bur- gemeester spontaan werd be- kogeld door ontevreden bur gers. 'Ach,' zegt Theresa die bij de lunch komt aanschuiven, 'volgens mij is die "traditie" al leen maar ontstaan om toe- risten te trekken. Het zijn vooral Japanners die er in hor des op afkomen.' O De Spanjaarden brachten de tomaat van Zuid-Amerika naar Europa. Tomaten zijn dan 00k een veelgebruikt ingredient in de Spaanse keuken. Nadat de tomaten door een computer op kleur en grootte zijn gesorteerd, maken 00k de vrou- wen nog een selectie.

Allerhande | 2003 | | pagina 93