De vrouwen zijn heel bedreven in het verplanten van de kwetsbare plantjes Twee zaadjes, een plant Water is schaars in dit gele landschap dorre struiken. Hier en daar passeren we een hacienda, si- naasappelbomen staan verlo- ren langs de berm van de weg. Water is schaars in dit gele landschap. Regen en irrigatie- water worden via een in- genieus afwateringssysteem in bassins opgevangen. Geen druppel gaat verloren. En dan plotseling passeren we een resort met golfterrein. Een groene lap grond aan een zand- kleurige horizon. Goed voor het toerisme maar een aanslag op de watervoorraad. In een kas ter grootte van tien voetbalvelden worden zaadjes gekweekt tot tomatenplantjes. Twee zaadjes groeien samen uit tot een plant. Het zaaien gebeurt met een machine, maar daarna moet het opgroei- ende plantje met de hand naar een groter formaat kweekbakje overgeplant worden. Enkele vrouwen zijn heel bedreven in het verplanten van de kleine kwetsbare tomatenplantjes van een vinger hoog. Een van hen, Dolores, wijst op een plastic klip die de twee ontkiemde zaadjes bij elkaar houdt. Een tomatenplant die groeit uit twee zaadjes is sterker en lek- kerder, zegt ze. De dames heb- ben een aanzienlijk aandeel in de tien miljoen plantjes die hier in een jaar gekweekt en verpot worden. De groei van zaad naar plantje duurt een paar weken, tomaten plukken kan vervolgens na een maand. Een tomatenplant gaat onge- veer tien maanden mee en wordt veertien tot vijftien meter groot. De kassen zijn behangen met gele vlaggetjes. Van binnen en van buiten. Op de vlaggetjes zit lijm die vliegjes weghoudt van de planten, maar die tegelijk laat zien welke vliegjes zich rond de kassen ophouden. Het ene vliegje is onschuldig, het andere moet bestreden wor den. Zo veel mogelijk met na- tuurlijke middelen, bijvoor- beeld met sluipwespen. Eindelijk ruiken we de toma ten. Vleestomaten zijn het. Kanjers. De tomaten zijn in au- gustus geplant. In gele dozen houden zich in de kassen bijen op, die zorgen voor de be- vruchting van de gele tomaten- bloemetjes. Het is het klas- sieke verhaal van het bloemetje en de bij. Na een be- zoekje van de bij ontstaat in de bloem de tomaat. 'Steken ze niet?' vraag ik opzichter Fran- sisco Fernando. 'Hooguit als je gele kleren draagt.' Zijn werk- gebied bedraagt 16,5 hectare en de walkie-talkie aan zijn riem galmt voortdurend. Faviola en Esther glijden met een karretje tussen de rijen door om de planten met een klosje touw vast te zetten. Af en toe wordt de kas met lawaai gevuld. Het is het dak dat automatisch open en dicht gaat om de ►- Zonder de karretjes op rails zouden de afstanden in de enorme kassen voor de plukkers onoverbrugbaar zijn. -■« a in Nederland zijn tros- tomaten de afgelopen jaren snel populair geworden. Met Stengel en ai ruiken ze heer- lijk naar tomaat. Tomatenplanten kunnen 15 meter hoog worden. Touwen zorgen ervoor dat de planten niet in de breedte maar in de hoogte groeien.

Allerhande | 2003 | | pagina 91