loma\ev\ uit Zuid-Spanje ~r* 1# o DE OORSPRONG Tomatenplanten groeien als kool. In tien maanden van zaadje tot een voor gratis onderwijs voor de waslijn van vijftien meter. Al wat de plant nodig heeft, is veel licht en mers zorgt en voor don Ramon, een beetje water. Op bezoek bij de winterkoninkjes van Alicante. zende kerk die met Bonnysa- Tomatendorp Langs hacienda's i RODE lappendeken kinderen van Bonnysa-werkne- de priester van de aangren- geld gebouwd werd. jaarden veel licht hebben. Heel veel licht. En dat is wat toma tenplanten nodig hebben om te groeien. Door de kale bergen langs de kust van Alicante in Zuid- Spanje slingeren de kassen van tomatenfirma Bonnysa. Of ei- genlijk een tomatendorp van dertien tomatenbedrijven, een lagere school, een kerk en hui- zen voor gepensioneerde werk- nemers. Oprichter en naamge- ver van het tomatenimperium was Antonio Bonny Gomez, een klassieke Spanjaard die in olieverf aan de muur voort- leeft. Toen hij in 1964 overleed, kwam het hele bedrijf in han- den van zijn vrouw Sebastiana Manrique de Lara Y Astudillo. Ze deed het bedrijf in de ver- koop, maar niet voordat ze een stichting had opgericht die Jose Benavent is er met ons op uitgestuurd om de kassen te bezoeken. Hij stuurt de nieuwe Jeep Grand Cherokee door de glazen stad van het dorpje San Juan. Deze four-wheel drive is geen overbodige luxe. De kas sen strekken zich uit over een gebied van meer dan 300 hec tare. Als een lappendeken slin geren de kassen door de rauwe bergen van steen en lage, ►- DDe tomaat is een alle- mansvriend in de keuken. Een klassieke vrucht van Hol- landse bodem. Maar niet het hele jaar door. In Nederland groeien tomaten in het sei- zoen. In Spanje niet. Hier groeien de tomaten het hele jaar door. Zelfs in de winter- maanden, dan komen vracht- wagens vol tomaten onze kant op. Niet omdat het in Spanje warm is, maar omdat de Span- Twee zaadjes groeien uit tot een plant. Een plastic klip, die met de hand wordt aangebracht, houdt de verstrengelde plantjes bij elkaar. Jose Benavent is de kwa- liteitsman van Bonnysa. Hij reist wekelijks duizenden kilometers tussen kwekerijen in Alicante en Tenerife. 8! AllerHande 3-2003 S- -f i 4 A Spanjaarden houden van groene tomaten, een varieteit die zoet en stevig is. Wij Nederlanders eten alleen rode tomaten.

Allerhande | 2003 | | pagina 88