Calorieen en vet Avocado is gezond Eetrijp in de winkel Guacamole Een goede guacamole staat of valt met verse koriander In Zuid-Amerika aten ze 750 jaar voor onze jaartelling al avocado's. De naam stamt van het Azteekse woord 'ahuacatl', dat testikel betekent. Avocado's hangen namelijk in paren aan de boom. Ze zijn er in tiental- len rassen en varieteiten. Zo kennen we de stevige avocado die wat minder vet is, de avo cado met de dunne, glimmende groene schil en de wat kleinere soort met ruwe, donkere schil. Het is een grote vergissing te denken dat de avocado een groente is. Het is een vrucht! De avocado's die in Nederland verkrijgbaar zijn, komen vaak uit Afrika en Israel. De boom heeft een sub (tropisch kli- maat nodig. De oorspronkelijke avocadobomen konden wel twintig meter hoog worden. Maar net als van andere fruit - soorten, wisten 00k de handige avocadotelers lage bomen te kweken. Geen enkele vrucht is zo calorierijk als de avocado. Een avocado bestaat al snel voor 30 procent uit vet en 100 gram bevat 112 kilocalorieen. Maar liefhebbers van avocado hoe- ven zich geen zorgen te maken. Zoals iedereen weet, bestaan er twee soorten vetten: ver- zadigde en onverzadigde. Ver- zadigde vetten vergroten het ri- sico op hart- en vaatziekten. Onverzadigde vetten daarente- gen verlagen juist het choleste- rolgehalte en hebben een gun- stig effect. Gelukkig zit de avocado bomvol goede vetten. Onderzoek heeft aangetoond dat de vetten in avocado cho- lesterolverlagend werken. Een avocado bevat ongeveer een derde van de dagelijkse behoefte aan vitamine E. Maar er zitten nog veel meer belang- rijke vitamines en mineralen in. Zoals vitamine A, B6, C, foliumzuur, magnesium en kalium. Anders dan bij de meeste vruchten gaat het onrijp pluk- ken van avocado's niet ten koste van de smaak. Dat maakt de avocado tot een ide- aal ingredient: gezond en lang houdbaar. Toch kan het wel- eens lastig zijn dat dat rijpen even duurt. Bijvoorbeeld wan- neer er juist dezelfde avond een Mexicaanse salade op het menu staat. Gelukkig heeft Albert Heijn nu 00k eetrijpe (biologische) avocado's in de winkel. Na de pluk worden deze onder de beste omstan- digheden enkele dagen be- waard, voordat ze in de win- kels verschijnen. 64 AllerHande 3-2003

Allerhande | 2003 | | pagina 64