Noord-Afrikaanse SMAAKMAKERS Welke ingredienten worden veel gebruikt in de keukens van de Maghreb? Enkele bekende op een rij. Harissa Een bekende smaakma- ker in de Noord-Afrikaanse keuken is harissa, een pikante saus van rode pepertjes, olie en specerijen als koriander. Harissa heeft veel weg van sambai, maar smaakt scherper (zie recept op biz. 48). Bij grote filia- len van Albert Heijn is harissa kant- en-klaarte koop in potjes (Epifine). Houmous Kikkererwten wor den verwerkt in soepen, stoofscho- tels, couscousgerechten en falafel. Al eeuwenlang is houmous popu- lair, een dip van gepureerde kikker erwten met sesamzaad. Serveer verse houmous (Sabra) in een schaaltje, bestrooid met wat papri- kapoeder, olijfolie en peterselie. Abrikoos Ons woord 'abrikoos' hebben we waarschijnlijk te danken aan een Spaanse verbastering van het Arabische woord 'al-birkoek'. Abrikozen eet men in de Maghreb vers, maar ze worden 00k gedroogd veel gebruikt. Bijvoorbeeld in stoof- schotels en desserts. Albert Heijn verkoopt abrikozen voorgeweld. Couscous Detraditionele ma- Olijven Vooral in Marokko zijn veel olijfboomgaarden. Van de olij ven wordt geurige, diepgroene olie geperst, de rest wordt ingelegd of gezouten. Ze zijn erte koop in aller- lei kleuren. Rimpelige zwarte olij ven, glanzende groene olijven en paarse olijven die worden gemari- neerd in citroensap met kruiden. Pistache Net als zuidvruchten worden pistachenootjes in patisse rie en desserts, maar 00k in vlees- gerechten gebruikt. De gepelde nootjes worden mooi felgroen door ze met kokend water te overgieten en dan onder koud water de vliesjes eraf te wrijven. Pide Brood wordt in de Arabische wereld nooit gesneden, maar gebro- ken of gescheurd. De pitabroodjes zijn hier al helemaal ingeburgerd en 00k de pide is in opkomst. Dit kro- kante, platte brood is ideaal om in sauzen of olijfolie te dopen. Bij Al bert Heijn zijn ze, weliswaar be- perkt, 00k verkrijgbaar. Dadels Dadels worden vooral gedroogd gegeten. Ze zijn zoet, zacht, sappig en aromatisch. Ui- teraard worden ze verwerkt in gebak, koekjes en desserts. Cevuld met amandeispijs zijn ze een zoete lekkernij. Dadels zorgen echter 00k voor het zoete accent dat vleesge- rechten uit de Maghreb kenmerkt. nier van bereiden is erg bewerkelijk, maar de tegenwoordig verkrijgbare versie is al voorgekookt en daardoor in 5 minuten klaar. Naast gewone couscous zijn er 00k couscous- mixen en -pakketten met een Marokkaanse of Tunesische krui- denmix van verschillende merken.

Allerhande | 2003 | | pagina 53