Veroveraars De feestelijke couscous met zeven groenten eet men traditioneel op de tiende dag van het jaar ZOET Viseters Van oost naar west beeld tomaten. Op het platte- land en in de bergen lijkt soms in eeuwen niets veranderd te zijn. Daar zijn de eenvoudig- ste, maar tegelijk ook de meest authentieke Maghrebgerechten te vinden. Net als in de andere Maghreb- landen is in Algerije de culi- laten. Gerechten als dolma's en bourek een deegrol die met vlees of iets anders gevuld wordt zijn in sommige stre- ken dagelijkse kost. Granen spelen in de Algerijnse keuken een belangrijke rol. Ze figureren in chorba, de wereld- beroemde soep met lamsvlees, tomaten en gedroogde vruch- ten. En uiteraard in de vorm naire ontwikkeling be'invloed door de veroveraars van het land. Waar in Marokko de Spaanse invloeden niet weg te denken zijn, hebben in de Alge rijnse keuken de Turken een onuitwisbare indruk achterge- van couscous. Evenals in de andere Maghreblanden varieert in Algerije de couscous van streek tot streek. Dat geldt voor de ingredienten, maar ook voor de grootte van de korrels. Uit Setif, een noordelijke streek, Granen en gedroogde vruchten spelen in de Algerijnse keuken een grote rol. Ook dadels worden veel gebruikt in gerech ten, vaak in combi- J natie met couscous. komt een heel fijne soort. Cous cous uit het westen van Algerije is grover. Algerijnen houden ook van zoete couscousgerechten, bijvoorbeeld met dadels. En bij- zonder geliefd is een couscous uit de streek van Kaylie. Deze wordt bereid met wortels, courgettes, gedroogde uien, lamsvlees en tomaten. De be- faamde 'couscous met zeven groenten' is door het hele land overal te vinden. in tegenstelling tot de Marok- kanen zijn de inwoners van Algerije wel grote viseters. Ge- roosterde vis is zeer populair, evenals inktvis en octopus. Sardientjes komen vaak op tafel, in de meest uiteenlo- pende gedaantes. Het vlees van de visjes wordt tot balletjes ge- rold, in pasteitjes verwerkt of verdwijnt in een salade. C' Algerije is niet zo bekend als de andere Maghreblanden. Het heeft nooit het toerisme zo kunnen stimuleren als Ma rokko en Tunesie. Bovendien: maar liefst 85 procent van het grondgebied is woestijn. 'De Algerijnse keuken bestaat niet.' Deze woorden krijgen Algerijnen niet zelden onge- vraagd naar het hoofd geslin- gerd. Onterecht. De Algerijnse keuken heeft juist heel wat te bieden. Omdat de meeste mensen langs de vruchtbare kust wonen, varieert de keuken vooral van oost naar west. In het westen, richting de grens met Marokko, zijn zoete ge rechten erg populair. Meer naar de oostkant lijkt de Alge rijnse keuken vooral op de Tu- nesische, met veel bereidingen met een rode saus van bijvoor-

Allerhande | 2003 | | pagina 35