Het woord tajine komt van het Griekse woord tagenon, dat 'bakpan van aardewerk' betekent Het oudste kookboek Franse invloeden Reizigers De kleuren, de geuren, de smaken. Een bezoek aan Marokko is een feest voor de zinnen. Een enkele geur kan genoeg zijn om een bij- zondere gemoedstoestand teweeg te brengen. voor vruchten. De Arabieren ten slotte zetten specerijen uit verre oorden op het menu. Maar wat van groter belang was: Marokko ligt op een steenworp afstand van Spanje. De slechts 1300 meter brede Straat van Gibraltar scheidt beide landen. Logisch dus dat de Marokkaanse en Spaanse keukens op elkaar van invloed zijn geweest. Vooral het culinaire huwelijk met Andalusie, het zuidelijkste deel van Spanje, was een suc- ces. Sterker nog: het oudste kookboek uit de regio rond de Middellandse Zee is het Boek over de keuken van de Magh reb en Andalusie. Het dateert uit de dertiende eeuw. Tot de dag van vandaag zijn er Spaanse gerechten aan te wij- zen die hun wortels in de Maghreb hebben. Noga en marsepein, spinazie met rozij- nen en pijnboompitten, de paella met saffraan en het veelgebruikte bladerdeeg. Er wordt zelfs gefluisterd dat de zo populaire tapas een regel- rechte imitatie zijn van de mezze uit het Midden-Oosten. In de noordelijke havenstad Tanger is Andalusie bijna tast- baar. Wie er op een terras gaat zitten, kan met zijn mobiele telefoon met een beetje geluk zelfs een Spaans netwerk ont- vangen. Europa is hier zo dichtbij dat 00k Franse invloe den niet verwonderlijk zijn. In een gemiddeld Marokkaans hotel schaft de pot aan het ontbijt tegenwoordig crois sants met jam en honing en cafe au lait. O kaneel en gember, zijn er in de Maghreblanden in evenveel variaties als er families zijn. Maar, zo wil het verhaal in Marokko, die van je moeder is altijd het lekkerst. Vaak gaan er noten en suiker of honing doorheen. De komst van reizigers uit de Arabische wereld bracht een verrijking van de Marokkaanse keuken. Arabische bedoe'ienen introduceerden dadels, melk, graan en brood. De Moren kwamen met olijfolie, amande- len en conserveertechnieken De Marokkaanse keuken is een afspiegeling van een roerig verleden. De vele ver- schillende volkeren die hier neerstreken, drukten alle hun stempel op de culinaire cul- tuur. De oudste inwoners van de vruchtbare kuststreek van Noord-Afrika - en dus 00k van het huidige koninkrijk Ma rokko - waren Berbers. Zij aten vooral peulvruchten, zoals linzen en kikkererwten, en groenten en couscous. Ze introduceerden de tajine en de beroemde linzensoep harira. Tajines, meestal gekruid met saffraan, marjolein, komijn,

Allerhande | 2003 | | pagina 25