MAROKKO ALGERIJE De mediterrane keuken mag dan tot de smakelijkste eetculturen van Europa worden gerekend, een groot deel van haar populariteit heeft ze te danken aan een kruisbestuiving met de landen van de Maghreb Uit Marokko, Tunesie en Algerije komen de lekkerste gerechten. Met bijzondere ingredienten als saffraan couscous, komijn, anijs, dadels, vijgen Gastronomisch erfgoed een bont kleurenpalet. Een be- zoek aan het gebied is een feest voor de zinnen. Indringende geuren hangen in de zware lucht en exotische smaken prik- kelen de smaakpapillen. Het rood van de droge kleigrond, het citroengeel en oranje van de specerijen op marktjes, bossen frisgroene kruiden en stapels donkerpaarse aubergines: alles zindert! Maghreb is de oude naam voor het gebied dat nu is opgedeeld in Marokko, Algerije en Tunesie en is Arabisch voor 'de plaats waar de zon onder- gaat'. Ooit was het gebied rond de Middellandse Zee het cen trum van de wereld. Koningen, keizers en sultans van allerlei pluimage zwaaiden er door de eeuwen heen de scepter. Dat re- sulteerde in een levendige mix van culturen: Berbers, Italia- nen, Spanjaarden, Moren, Joden, Fransen, Turken en Ara- bieren bewoonden sinds de Middeleeuwen beurtelings de regio. En brachten hun recepten mee. De Maghrebkeuken is overvloe- dig en voedzaam, de omgeving Voor de Arabieren waren de Middeleeuwen allesbehalve duister. Toen zij het in de Magh reb voor het zeggen hadden, was er rijkdom en veel pracht en praal. Er heerste een enorme culinaire beschaving. Het K

Allerhande | 2003 | | pagina 21