De passie van: ANKE VAN DER PLUIJM In deze rubriek komen professionele liefhebbers van koken of eten en drinken aan het woord. Deze maand: Anke van der Pluijm, Marokko-liefhebster. Ze verkoopt onder andere Ma- rokkaanse keukenspullen en verhuurt Arabische feesttenten. Via Household Hardware verkoopt Anke servies en accessoires uit Marokko. Ze werkt daarbij samen met Julia Willinge van interieurwinkel Trunk in Amsterdam. Steeds meer mensen weten haar tegenwoordig ook te vinden voor de verhuur van prachtige Arabische feesttenten. A Is de avond valt, vult het grootste plein van Marrakech zich met eet- stalletjes. Waar overdag de verhalen- vertellers, acrobaten en slangenbe- zweerders hun kunsten vertonen, worden 's avonds op gasstelletjes de heerlijkste gerechten bereid. 'Ner- gens,' zegt Anke van der Pluijm (52) enthousiast, 'smaakt de Marokkaanse kikkererwtensoep harira zo goed als op het Dma el Fna-plein.' Twaalf jaar geleden was Anke, toen nog theatermaakster, voor het eerst in Marokko en werd verliefd op het land. Van der Pluijm verliet het thea ter om producten uit Marokko te im- porteren. Via haar groothandel ver koopt ze Marokkaanse spulletjes die haar hart gestolen hebben. Om in te kopen en eigen producten te ontwik- kelen is ze zo'n tien keer per jaar in Marokko. 'Als ik daar ben, worden mijn zintuigen constant geprikkeld. Ik zie de prachtige rode, gele en bruine tinten van de aarde en ruik de geur van de leerlooierijen.' Gerechten als sardineballetjes, au- berginepuree en geglaceerde zoete worteltjes strelen haar tong. 'Want,' zegt Anke, 'in Marokko draait het leven om voedsel. Bij feesten, familie- gebeurtenissen en zakelijke bespre- kingen wordt lang en veel gegeten. Sociale contacten zonder eten zijn on- denkbaar. Hoe arm de mensen ook zijn, er staat altijd een maaltijd klaar voor een onverwachte gast.' En het aanbod om aan te schuiven afslaan, weet Van der Pluijm, is een grote be- lediging. Ci

Allerhande | 2003 | | pagina 114